Τι κι αν αγωνίστηκε για παραπάνω από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες. Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ, μετά το γκολ του του Σονλάιτνερ στο 5′.

Η Ντιναμό Βουρεστίου κατάφερε να νικήσει εν τέλει 2-1 την Στουρμ Γκρατς, με αποτέλεσμα να διατηρήσει τις ελπίδες της για την πρόκριση στους «32» του Europa League.

Πρόκριση, η οποία περνάει από το ΟΑΚΑ, καθώς εκεί στις 16 Δεκεμβρίου η ρουμάνικη ομάδα θα φιλοξενηθεί από τον Παναθηναϊκό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της Ντιναμό ο Νικουλάε, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματά της (41′, 57′).

Από εκεί και πέρα σαν «σίφουνας» πέρασε από την Βιέννη η Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Οι Βάσκοι, χάρη σε γκολ των Γιέστε (19’), Χοσέ (62’) και Γιορέντε (84’), επικράτησαν με 3-0 επί της τοπικής Αούστρια, για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και έτσι πανηγύρισαν την πρόκριση τους στους «32» της διοργάνωσης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η εν λόγω αναμέτρηση σημαδεύτηκε από την εισβολή των οπαδών των γηπεδούχων στον αγωνιστικό χώρο, οι οποίοι εξερράγησαν, μετά το γκολ του Χοσέ στο 62′, καθώς θεώρησαν πως ήταν αντικανονικό λόγω φάουλ.

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης και μάλιστα με τον πλέον εμφατικό τρόπο εξασφάλισε σήμερα η Βέρντερ Βρέμης, η οποία συνέτριψε με 4-1 τη Νασιονάλ στο «Βέζερστάντιον» με 4-1.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ παραχώρησε λευκή ισοπαλία (0-0) στην Κλαμπ Μπριζ, με αποτέλεσμα να πάρει το βαθμό που χρειαζόταν για να προκριθεί στους «32» του Europa League.

Από εκεί και πέρα, η Αϊντχόφεν, με λυτρωτή τον Ορλάντο Ένχελάαρ, ο οποίος σκόραρε στις καθυστερήσεις του αγώνα επικράτησε με 1-0 της Σπάρτα Πράγας  στην Ολλανδία και θα συνεχίσει στη διοργάνωση.

Στην επόμενη φάση του Europa League προκρίθηκαν επίσης η Ρόμα και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Η ομάδα του Ρανιέρι επικράτησε με 2-1 της Βασιλεία στο Ολύμπικο, ενώ τα «λιοντάρια» αναδείχθηκαν ισόπαλα 1-1 με την Χέρενφεν στην Πορτογαλία.