Με… κατοστάρα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην Α1 του μπάσκετ ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη επικράτησε στα Τρίκαλα των νεοφώτιστων στην κατηγορία με 111-77, σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και άφησε στην… ουρά τους Θεσσαλούς με δέκα ήττες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά και έκλεισαν την περίοδο στο 24-24. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός έδειξε την ανωτερότητά του και πήρε κεφάλι στο σκορ, με ηγέτη τον Θοδωρή Παπαλουκά. Στο τέλος του ημιχρόνου οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 53-42 και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα.

Παρά το κακό ξεκίνημα και των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 51-59, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 80-59 και να δίνει πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν έριξε τον ρυθμό του και επικράτησε με 111-77.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 42-53, 59-80, 77-111

Τρίκαλα (Βαγγέλης Αγγέλου): Έιβερι 9 (1), Πέττας, Νικολαϊδης 25 (6), Παπαχρήστος 2, Κατσαρές 2, Μπόγδανος 1, Κακλαμάνος 7 (1), Μάσι 15, Τζικάνοβιτς 5, Χαρισμίδης 4, Φούντας, Χαριτόπουλος 7.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 5 (1), Πελεκάνος 14 (4), Τσίλντρες 8, Βούιτσιτς 4, Πρίντεζης 15 (1), Μπουρούσης 22 (1), Χαλπερίν 15 (1), Γκριρ, Έρτσεγκ 14 (2), Τεόντοσιτς 3 (1), Βουγιούκας 11, Σλούκας.