Την έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Α1 του μπάσκετ πήρε ο Ολυμπιακός, κερδίζοντας με 101-84 την ΑΕΚ στο “Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας”. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη επικράτησε της Ένωσης, πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού ήταν Λιν Γκριρ, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης σκόραρε 17, ο Τζος Τσίλντρες 13 και 11 ο Μίλος Τεόντοσιτς. Στην αντίπερα όχθη, ο διψήφιος αριθμός πόντων των Νέμεθ, Μπράιαντ, Τόμπσον, Παπανικολάου και Δορκοφίκη δε στάθηκαν αρκετοί για την ΑΕΚ.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη αιφνιδίασε τους “ερυθρόλευκους” και με ζώνη έκλεισε την άμυνα φτάνοντας στο 10’ να προηγείται με 28-19. Στο 14’ ο Μπουρούσης με γκολ-φάουλ μείωσε σε 34-31 και τρία λεπτά αργότερα ο Έρτσεγκ έφτασε το ματς στον πόντο 40-41. Το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 48-47, χάρη σε τρίποντο του Τεόντοσιτς.

Η τρίτη περίοδος συγκέντρωνε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, αλλά ο Ολυμπιακός με καλή άμυνα και τον Γκριρ επιθετική αιχμή έφτασε να προηγείται με 76-66. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ θέλησε να επιστρέψει στο σκορ, χωρίς να τα καταφέρει. Οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν το προβάδισμά του και κέρδισαν με 101-84.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 48-47, 76-66, 101-84

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Πρίντεζης 4, Πελεκάνος 4, Τσίλντρες 13 (1), Βούιτσιτς 5, Μιλόσεβιτς 3 (1), Μπουρούσης 17, Χαλπερίν 4, Γκριρ 20 (4), Έρτσεγκ 8, Βασιλόπουλος 5 (1), Τεόντοσιτς 11 (3), Σχορτσανίτης 7.

ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος, Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 12 (2), Τόμπσον 14 (4), Χατζής 8 (1), Ταπούτος 4, Δορκοφίκης 11 (1), Κίκερπιλ 5 (1), Μπράιαντ 15 (2), Άντερσεν, Νέμεθ 15 (4).