Έπρεπε να περάσουν 9 ολόκληρες αγωνιστικές και να απομακρυνθεί ο Άνχελ Πεντράθα από τον πάγκο του Ηρακλή, προκειμένου ο “Γηραιός” να γευτεί τη χαρά της νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα. Οι “κυανόλευκοι” με γκολ του Παναγιώτη Κονέ στο 6ο λεπτό επικράτησαν 1-0 του Λεβαδειακού στο “Καυτανζόγλειο” και πανηγύρισαν το πρώτο “τρίποντο” της σεζόν. Ο Λεβαδειακός ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κατσικογιάννη στο 77ο λεπτό με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Ο Ηρακλής κατάφερε στην πρώτη αξιόλογη φάση στο παιχνίδι να προηγηθεί γεγονός που του έδωσε άνεση στο παιχνίδι. Στο 6’ ο Μάρκες εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κονέ εκμεταλλευόμενος την άστοχη έξοδο του Μπλάζιτς έστειλε με το κεφάλι στα δίχτυα των Βοιωτών. Οι Θεσσαλονικείς στη συνέχεια έλεγξαν απόλυτα το παιχνίδι και δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους μέχρι που οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό να πετύχει το 2-0 και να “κλειδώσει” τη νίκη, αλλά δεν το κατάφερε σε δύο περιπτώσεις. Στο 55’ ο Μάρκες σούταρε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Παπαζαχαρία στο 57ο λεπτό.

Καθώς ο χρόνος περνούσε ο Λεβαδειακός βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει, μένοντας ακάλυπτος στα μετόπισθεν. Στο 77’ ο Γιάντσης εκμεταλλεύτηκε τα κενά του Λεβαδειακού και βρέθηκε σε προφανή θέση για γκολ. Εκεί βρέθηκε ο Κατσικογιάννης, ο οποίος προκειμένου η ομάδα του να αποφύγει το δεύτερο γκολ, ανέτρεψε τον επιθετικό του Ηρακλή και αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Τριτσώνη.

Ο Λεβαδειακός έμεινε με δέκα παίκτες, γεγονός που αποτέλεσε τροχοπέδι στην προσπάθειά του να φτάσει στην ισοφάριση.

Κίτρινες κάρτες: Κατσαμπής, Μάρκες, Γιάντσης, Κοβαλέφσκι – Γκεοργκίεφ

Κόκκινες κάρτες: 77’ Κατσικογιάννης

Ηρακλής (Ροδόλφο Μπορέλ): Κοβαλέφσκι, Μπούρμπος, Κατσαμπής, Παπαζαχαρίας, Γιαννούλης, Ντιέ, Μάρτος, Παπαστεργιανός (83΄ Γκαρσία), Κονέ (55΄ Επστάιν), Μάρκες, Αγρίτης (65΄ Γιάντσης).

Λεβαδειακός (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Μπλάζιτς, Μουλόπουλος, Μασάδο (80΄ Τζωρμπατζάκης), Τριποτσέρης, Κόλτζος, Γκεοργκίεφ (46΄ Γκεοργκίεφ), Ζησόπουλος, Μπασαλά (66΄ Κατσικογάννης), Λεονάρντο, Μπούσι, Ντιμπαλά.