Την πρώτη του νίκη στους ομίλους της Euroleague σημείωσε σήμερα το Μαρούσι. Η ομάδα του Μπαρτζώκα επικράτησε 81-75 στο Λουμπιάνα επί της τοπικής Ολίμπια στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για την ομάδα των Βόρειων προαστίων, η οποία σημειωτέον αγωνίστηκε χωρίς πέντε παίκτες στη σημερινή αναμέτρηση ο Μαυροείδης με 18 πόντους.Στον αντίποδα κορυφαίος από τους γηπεδούχους ήταν ο Ματ Ουόλς, ο οποίος πέτυχε 32 πόντους με επτά τρίποντα.

Η ομάδα των βόρειων προαστίων παρατάχθηκε στην «Τίβολι Αρένα» χωρίς τους Καϊμακόγλου, Πελεκάνο, Αριγκμπάμπου, Κουμπούρας και Διαμαντόπουλο, με αποτέλεσμα να συμπεριληφθούν στη δεκάδα οι έφηβοι Λάκας, Παπαντωνάκος.

Παρά τις απουσίες της ωστόσο η ομάδα του Μπαρτζώκα μπήκε ψυχωμένα στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 12-7, ωστόσο ο Ματ Ουόλς με προσωπικούς πόντους μείωσε στον πόντο με την εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένοι, καμία από τις δύο ομάδες δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με αποτέλεσμα το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να βρει τις δύο ομάδες ισόπαλες 33-33.

Κλειστό ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο το Μαρούσι παρουσίασε καλή κυκλοφορία της μπάλας και προσπέρασε 41-44 στο 25ο λεπτό. Η Ολίμπια προσπέρασε και πάλι 49-48, αλλά το τρίποντο του Λούκας με την εκπνοή της 3ης περιόδου επέτρεψε στην ελληνική ομάδα να προσπεράσει 52-53.

Ένα σερί 5-0 για το Μαρούσι έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στο σύνολο του Μπαρτζώκα, 52-58, αλλά ο Γουόλς έξω από τη γραμμή των 6.25 επέτρεψε στην Ολίμπια να πιστεύει στη νίκη.

Όλα τελείωσαν υπέρ του Αμαρουσίου, μετά από σερί 9-0, όταν το 66-69 μετετράπη σε 66-78, δύο λεπτά πριν τη λήξη, χάρη σε τρεις βολές του Μαυροειδή, δίποντο του Κις και τέσσερις διαδοχικούς πόντους με λέι απ από τον Κένταλ.

Όζμπολτ, Μπετσίροβις και Γκολούμποβιτς μείωσαν σε 72-80, αλλά πλέον δεν υπήρχε χρόνος για τους γηπεδούχους και το Μαρούσι είχε καταφέρει να κάνει μία ακόμη φορά τον αντίπαλο να το σεβαστεί.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-33, 52-53, 75-81

Ολίμπια (Ζντοβτς): Τζόρτζεβιτς, Μπεσίροβιτς 12 (1), Σλόκαρ 8, Γκολούμποβιτς 9, Ουόλς 32 (7), Βίντμαρ 2, Οζμπολτ 8 (1), Κλόμπουκαρ, Μπάβτιτς.

Μαρούσι (Μπαρτζώκας): Κις 8, Χόμαν 12, Καλάθης 13 (1), Κένταλ 9 (1), Γκόρντον 12 (1), Μαυροειδής 18, Μπατής 7 (2), Μιλόσεβιτς 2.

Στους αγώνες της 2ης αγωνιστικής στην Ευρωλίγκα σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: