Την πρώτη του νίκη στο 2009 πανηγύρισε ο Άρης, που επικράτησε 1-0 στο «Καυτανζόγλειο» του Ηρακλή, στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης της 20ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Ιομάρ Μαζίνιο σημείωσε στο 78ο λεπτό ο Μπατιόν.

Στο 5’ ο Ηρακλής έχασε σημαντική ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Επστάιν να επιχειρεί το σουτ και τον Σηφάκη να αποκρούει. Ο Άρης απάντησε άμεσα. Στο 8’ ο Λαμπριάκος και στο 13’ ο Χαβίτο είδαν τον Κοβαλέφσκι να κρατά το 0-0, ενώ στο 27’ ο Χαβίτο αρχικά και ο Ρεγκέιρο στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ. Στο 38’ ο Λέμπο έκανε λάθος στην άμυνα και ο Αγρίτης βρέθηκε απέναντι από τον Σηφάκη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να βγαίνει νικητής.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 46’ ο Επστάιν απώλεσε πολύ σημαντική ευκαιρία να βάλει τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ, καθώς με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 75’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Μαρκές να μην πλασάρει σωστά.

Ο Άρης στο 78’ από φάουλ του Νέτο και κεφαλιά του Μπατιόν έφτασε στο 1-0, που ήταν αρκετό για να του χαρίσει τη νίκη. Μάλιστα, αυτό το γκολ έδωσε τέλος σε 789 λεπτά, στα οποία ο Άρης δεν κατάφερε να σκοράρει.

Κίτρινες κάρτες: Σαρακατσάνος, Ντιέ, Κατσιαμπής, Μαρκες – Κόκε, Ρεγκέιρο, Γιάχιτς

Ηρακλής (Μάκης Κατσαβάκης): Κοβαλέφσκι, Παπαζαχαρίας (85′ Ιωαννίδης), Κατσιαμπής, Σαρακατσάνος, Γιαννούλης, Φούφουλας, Ντιέ, Γκαρσία, Μαρκές, Επστάιν (67′ Κονέ), Αγρίτης (67′ Κίκο Ρατόν).

Άρης (Ιομάρ Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Βιτόλο, Λαμπριάκος (81′ Βαλεντίν), Γιάχιτς, Ρεγκέιρο (66′ Κάλβο), Καράμπελας, Κόκε (90΄+ Βλόνταρτσικ), Χαβίτο, Λέμπο, Μπατιόν.