Την πρώτη του νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» στη φετινή σεζόν πανηγύρισε τη Δευτέρα ο Άρης, παραμένοντας ζωντανός στη μάχη της παραμονής.

Η ομάδα του Παπαδόπουλου επιβλήθηκε με 1-0 του Πανιωνίου, στο ματς που έριξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής της Super League και πλησίασε στους δύο βαθμούς την προτελευταία της βαθμολογίας, Βέροια.

Μάλιστα την επόμενη Κυριακή (16/02) οι «κίτρινοι» θα φιλοξενήσουν τη «βασίλισσα» του Βορρά κι έχουν την ευκαιρία με νίκη να ξεκολλήσουν από τον… πυθμένα του πίνακα. Το γκολ που χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στους Θεσσαλονικείς το πέτυχε ο Αγκάνθο στο 58ο λεπτό.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» είχε γρήγορο ρυθμό στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτό ποδόσφαιρο. Πάντως εκτός από κάποια σουτ που έγιναν στα πρώτα λεπτά και από τις δύο πλευρές, όμως, κλασική ευκαιρία δεν χάθηκε από καμία πλευρά.

Μετά το 20΄ το ματς έγινε πολύ νευρικό, με λάθη εκατέρωθεν και ενίοτε σκληρά μαρκαρίσματα. Η φάση που «σημάδεψε» το πρώτο μέρος σημειώθηκε λίγο πριν το 40΄, όταν ο Τάτος κτύπησε εκτός φάσης το Μητρόπουλο, ο οποίος έπεσε στο έδαφος.

Ακολούθησε πεντάλεπτη διακοπή, με τους πάγκους των δύο ομάδων να μπαίνουν στο γήπεδο, τους μεν γηπεδούχους να διαμαρτύρονται στον Τοπούζη για «θέατρο» του Μητρόπουλου, τους δε φιλοξενούμενους να ζητούν την αποβολή του μέσου των «κιτρίνων».

Ο διαιτητής δεν είδε τίποτα, το ίδιο οι βοηθοί του και ο 4ος, οπότε όταν ηρέμησαν τα πνεύματα το ματς συνεχίστηκε χωρίς να τιμωρηθεί ο Τάτος.

Το ματς ήταν κακό ποιοτικά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται σε κάθε σφύριγμα του Τοπούζη. Χωρίς καμία καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες, ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί στο 58΄, μετά την περίτεχνη ενέργεια του Τσουμάνη και τη σέντρα του Τάτου, που έδωσε την ευκαιρία στον Αγκάνθο με κεφαλιά να «γράψει» το 1-0.

Μη έχοντας άλλη επιλογή οι «κυανέρυθροι» βγήκαν στην επίθεση για να ισοφαρίσουν και στο 70΄ είχαν την ευκαιρία με την κεφαλιά του αμαρκάριστου Καμπάνταη να καταλήγει στην αγκαλιά του Διούδη.

Στο 81΄ ο Παπαδόπουλος έκανε μεγάλη επέμβαση στο βολέ του Μανιά και κράτησε τον Πανιώνιο στο παιχνίδι, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες ήταν σε κακή βραδιά και δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τους γηπεδούχους.

Κίτρινες: Τσιάρας, Γουναρίδης, Οικονομόπουλος

Άρης (Σ. Παπαδόπουλος): Διούδης, Γιαννίτσης, Αγκάνθο (75΄ Κύργιας), Τάτος, Τσουμάνης, Μπακασέτας, Καμινιώτης (79΄ Οικονομόπουλος), Βαγγέλη, Μανιάς (90+3 Αγγελούδης), Μπουγαΐδης, Τσιάρας

Πανιώνιος (Κ. Παναγόπουλος): Παπαδόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Αραβίδης, Λαμπρόπουλος, Μητρόπουλος, Παντίδος, Γιάννου (76΄ Ντούνης), Λάζνικ (69΄ Καμπάνταης), Παναγιωτούδης, Κολοβός.

Eπιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης