Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου με τέσσερα τέρματα, Μίλαν και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Σαν Σίρο» για την 4η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ροσονέρι», βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 45’, μετά το γκολ του Ιγκουαίν, όμως χάρη σε δύο τέρματά του Φίλιπο Ιντζάγκι πήραν το προβάδισμα, όχι όμως και τη νίκη.

Κι αυτό γιατί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πέδρο Λεόν ισοφάρισε σε 2-2, κλέβοντας τη νίκη από τους γηπεδούχους.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Οσέρ έκανε «σεφτέ» στις νίκες (2-1 τον Άγιαξ) και μπήκε στο κόλπο της εξόδου στο Europa League.

7ος Όμιλος

Οσέρ-Άγιαξ 2-1
(9′ Σαμαριτανό, 84′ Λανζίλ-79′ Άλντερβαϊρελντ)

Μίλαν-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2
(68′ Ιντζάγκι-45′, 78′ Ιγκουαΐν, 94′ Λεόν)

Βαθμολογία 7ου ομίλου

1. Ρεάλ Μαδρίτης 10 (7-2)
2. Μίλαν 5 (5-5)
3. Άγιαξ 4(4-6)
4. Οσέρ 3 (3-6)

Άνετα η Τσέλσι, εγραψε ιστορία η Μαρσέιγ

Καταιγιστική ήταν η Μαρσέιγ, η οποία διέσυρε με 7-0 την Ζίλινα στη Σλοβακία.

Με αυτή την εμφατική νίκη τους οι Φωκαείς έγραψαν ιστορία, αφού πρόκειται για τη μεγαλύτερη εκτός έδρας επικράτηση στα χρονικά του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά και τη δεύτερη ευρύτερη συνολικά στο Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Τσέλσι επικράτησε 4-1 της Σπαρτάκ Μόσχας στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και εξασφάλισε από την τέταρτη αγωνιστική, όχι απλώς την πρόκριση, αλλά και την πρωτιά στον έκτο όμιλο.

6ος ομίλος

Τσέλσι-Σπαρτάκ Μόσχας 4-1
(49′ Ανελκά, 63′ πεν. Ντρογκμπά, 66′, 92′ Ιβάνοβιτς-86′ Μπαζένοφ)

Ζίλινα-Μαρσέιγ 0-7
(12′, 21′, 54′ Ζινιάκ, 24′ Χάιντσε, 36′ Ρεμί, 52′, 64′ Λούτσο)

1. Τσέλσι 12 (12-2)
2. Σπαρτάκ Μόσχας 6 (5-6)
3. Μαρσέιγ 6 (10-3)
4. Ζίλινα 0 (1-15)

Νίκησαν Σαχτάρ και Μπράγκα

Στον 8ο όμιλο η Σαχτάρ Ντόνετσκ πήρε το… αίμα της πίσω για την ταπεινωτική ήττα (5-1), που γνώρισε από την Άρσεναλ στο Εμιρέιτς, αφού επιβλήθηκε με 2-1 των «κανονιέρηδων» στην Ουκρανία. .

Στη μάχη για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ μπήκε και η Μπράγκα, μετά τη δεύτερη επικράτησή της επί της Παρτιζάν (1-0 στο Βελιγράδι).

8ος όμιλος

Παρτιζάν-Μπράγκα 0-1
(35′ Μοϊσές)

Σαχτάρ Ντόνετσκ-Άρσεναλ 2-1
(28′ αυτ. Ίστμοντ, 45+1 Εντουάρντο-10′ Γουόλκοτ)

Βαθμολογία 8ου ομίλου

1. Άρσεναλ 9 (15-3)
2. Σαχτάρ 9 (7-6)
3. Μπράγκα 6 (3-9)
4. Παρτιζάν 0 (1-7)

«Ρέφαρε» η Ρόμα, προκρίθηκε η Μπάγερν

Στον 5ο όμιλο η Ρόμα πέρασε νικηφόρα από την Ελβετία, επικρατώντας με 3-2 της Βασιλεία και έτσι… ρέφερε για την ήττα που είχε γνωρίσει στο Ολίμπικο.

Από εκεί και πέρα, η Μπάγερν εξασφάλισε την πρόκριση, αλλά όχι-ακόμη-μαθηματικά την πρώτη θέση μετά το 4-0 επί της Κλουζ στη Ρουμανία.