Σαν… σίφουνας πέρασε το Σάββατο από το «Θ. Βαρδινογιάννης» του Ηρακλείου ο Ολυμπιακός.

Η ομάδα του Πειραιά συνέτριψε με 4-0 τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Super League και βρίσκεται μία ανάσα από την μαθηματική εξασφάλιση του 40ου πρωταθλήματος της ιστορίας της.

Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» ενδέχεται να «σφραγίσουν» την υπόθεση-τίτλος από αύριο, σε περίπτωση, που δεν νικήσουν ο Αστέρας Τρίπολης και ο ΠΑΟΚ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των Πειραιωτών ήταν ο Τζιμπούρ, που πέτυχε δύο γκολ (7′, 78′), φτάνοντας τα 20 την τρέχουσα περίοδο. Τα άλλα δύο τέρματα των πρωταθλητών σημείωσαν οι Βλαχοδήμος (69′) και Παπάζογλου (86′).

Στα αξιοσημείωτα η επιστροφή του Αβραάμ Παπαδόπουλου στο αρχικό σχήμα του Ολυμπιακού, 10 περίπου μήνες μετά τον σοβαρό τραυματισμό του στο Euro 2012.

TA ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τον Ολυμπιακό, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί αρκετά νωρίς. Στο 7ο λεπτό ο Αμπντούν με σέντρα τροφοδότησε τον Τζιμπούρ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Μίτσελ διατήρησαν τον ρυθμό τους, ήταν καλύτεροι και είχαν ευκαιρίες να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά τις απώλεσαν, όπως με τον τον Αμπντούν στο 15′, τον Μασάντο στο 17′ και τον Βλαχοδήμο στο 36′ και στο 43′.

Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν να ανοιχτούν και να φτάσουν στην ισοφάριση και απείλησαν δύο φορές μέσα σε τρία λεπτά.

Αρχικά με τον Περογαμβράκη στο 25′, που η κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ, και στη συνέχεια με τον Λαμπρόπουλο στο 28′, το σουτ του οποίου υποχρέωσε τον Μέγερι σε δύσκολη επέμβαση.

Ανοιχτό ήταν το ματς στο β’ ημίχρονο και με τον Βιτώρο στο 57′ να πιάνει ένα φαλτσαριστό σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι.

Εντούτοις στο 69ο λεπτό η πλάστιγγά της νίκης έγειρε ακόμη περισσότερο προς το μέρος των Πειραιωτών.

Μετά από σέντρα του Χολέμπας, ο Βλαχοδήμος έπιασε την κεφαλιά και με το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακό, έκανε το 2-0 για την ομάδα του Μίτσελ.

Στο 78′ η ομάδα του Πειραιά ανέβασε κι άλλο το δείκτη του σκορ, με σκόρερ των Τζιμπούρ, για να έρθει στο 86’΄ο Παπάζογλου, να βάλει το… κερασάκι στην «τούρτα» για τους ερυθρόλευκους, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-4

Γκολ: 7′, 78′ Τζιμπούρ, 69′ Βλαχοδήμος, 86′ Παπάζογλου

Κίτρινες: Σόουζα, Μπούρμπος, Μπανούσης – Μασάντο

ΟΦΗ (Γιάννης Πετράκης): Αγριμάκης, Ιωαννίδης, Σόουζα, Σαρ, Μπούρμπος, Βερόν, Μακρής (Μπανούσης), Λαμπρόπουλος, Ζαχαράκης (46′ Βιτώρος), Κουτσιανικούλης, Περογαμβράκης