Τα 80 χρόνια από την ίδρυσή του θα γιορτάσει ο Εργοτέλης το σαββατοκύριακο, 5 και 6 Σεπτεμβρίου. Το εορταστικό πρόγραμμα των «κίτρινων» της Κρήτης περιλαμβάνει πολλές εκδηλώσεις και κορυφώνεται την Κυριακή, με τη φιλική αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, στις 19:00 στο Παγκρήτιο.
Το πρόγραμμα:
Σάββατο 5 Σεπτεμβρίου
-Αίθουσα “ΑΝΔΡΟΓΕΩ” – ΩΡΑ: 11:00 – 13:00
Παρουσίαση από τον Επίκουρο Καθηγητή του Πανεπιστημίου Κρήτης, Γιάννη Ζαιμάκη, με θέμα: “Ψηφίδες της κοινωνικής ιστορίας του Εργοτέλη μέσα από αρχειακό και φωτογραφικό υλικό”.
Θα προλογίσει ο Αναπληρωτής Καθηγητής του Πανεπιστημίου Κρήτης, Γιώργος Νικολακάκης, σε εισήγησή του, με θέμα: “Η σημασία των αρχείων και των πηγών για την δημιουργία της τοπικής ιστορίας – το παράδειγμα των αθλητικών σωματείων του Ηρακλείου”.
-ΓΗΠΕΔΟ ΜΑΡΤΙΝΕΓΚΟ, ΩΡΑ 17:00
Ομιλία Προέδρου Απόστολου Παπουτσάκη
Τιμητικές διακρίσεις
Βράβευση και παράδοση επιταγών στους μαθητές από τα Λύκεια της Κρήτης με τις 10 υψηλότερες βαθμολογίες στις Πανελλήνιες εξετάσεις 2009.
Φιλικό Παλαιμάχων Εργοτέλη
Κυριακή 6 Σεπτεμβρίου
-ΠΑΓΚΡΗΤΙΟ ΣΤΑΔΙΟ, ΩΡΑ 09:30 – 14:00
Εθελοντική αιμοδοσία στην Θύρα 1
-ΩΡΑ 18.20 – 18.40 Μουσικοχορευτικό πρόγραμμα
-ΩΡΑ 19.00 – Φιλικός Αγώνας ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΝΩΣΙΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
-ΩΡΑ 21:00 – Πανηγυρικό κλείσιμο των εορταστικών εκδηλώσεων για την συμπλήρωση 80 χρόνων από την ίδρυση του Εργοτέλη.