Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Εργοτέλης επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ στο Παγκρήτιο, πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League.

Η ομάδα του Καραγεωργίου, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, μετά το γκολ του Μπαλάφα στο 68ο λεπτό, με τέρματα των Λεάλ (87′) και Μπούντιμιρ (88′), γύρισε το παιχνίδι και κατέκτησε το «τρίποντο».

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο δικέφαλος του Βορρά αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 54′, μετά την αποβολή του Αρίας.

Ο αγώνας

Στον ΠΑΟΚ ανήκε η πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, καθώς μόλις στο  3` ο Λίνο έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Βιεϊρίνια, ο οποίος, όμως, δεν μπόρεσε να κάνει σωστά την προβολή.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και φτάσαμε στο 29`, οπότε ο Πίρσον απομάκρυνε ενστικτωδώς το πλασέ του Σαλπιγγίδη, ενώ, στην εξέλιξη της φάσης, ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη απέκρουσε και το δυνατό σουτ του Βιεϊρίνια.

Στο δεύτερο μέρος, καθοριστικό ρόλο έπαιξε η αποβολή του Αρίας στο 54ο λεπτό. Οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν και οι γηπεδούχοι δημιούργησαν φάσεις με τον Φραγκουλάκη (55`) και τον Λεάλ (59`), όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Βιεϊρίνια έπιασε έναν «κεραυνό», στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ, για να φτάσουμε στο 69`, όταν ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ο Λίνο εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, όπου πετάχθηκε ο Μπαλάφας, για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με εντυπωσιακή κεφαλιά.

Στη συνέχεια, οι παίκτες της κρητικής ομάδας προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως δεν είχαν ουσία -με εξαίρεση τη διπλή απόκρουση του Κρέσιτς σε σουτ του Ολίσε στο 83ο λεπτό.

Τελικά, η πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 86ο λεπτό, όταν ο Λεάλ εκτέλεσε με εντυπωσιακό τρόπο φάουλ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Κρέσιτς.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους, δύο λεπτά αργότερα, ο Ρομάνο έκανε σέντρα και ο Μπούντιμιρ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Ρομάνο, Μπούντιμιρ, Χίμπλινγκερ, Αρίας, Μπαλάφας, Γιοβάνοβιτς, Λεάλ

Κόκκινες: Αρίας

Εργοτέλης
(Νίκος Καραγεωργίου): Πίρσον, Τομάς, Ντιέγκο, Τζούνιορ, Γιαλούσης, Χίμπλινγκερ, Σαρρής (62` Ολίσε), Γιοβάνοβιτς (79` Μπέτο), Φραγκουλάκης (79` Κουτσιανικούλης), Μπούντιμιρ, Λεάλ.

ΠΑΟΚ
(Λάζλο Μπόλονι): Κρέσιτς, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Λίνο, Ετο, Μπαλάφας, Ιβιτς, Αριας, Βιεϊρίνια, Γεωργιάδης (60` Λαζάρ), Σαλπιγγίδης (70` Ρομπέρ).