Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Εργοτέλης στην Τρίπολη κόντρα στον τοπικό Αστέρα, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, σε έναν αγώνα διαφήμιση του ποδοσφαίρου, επικράτησε με 4-2 στο «άντρο» των Αρκάδων και έτσι έφτασε τους 11 βαθμούς.

Η ομάδα του Ηρακλείου με δύο γκολ του διεθνούς Λετονού στράικέρ της, Μάρι Βερπακόφσκις (7’, 21’) έκανε αρκετά νωρίς το 0-2, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με τέρματα των Μαρσελάο (45′) και Τσέζαρεκ (63’), φέρνοντας εκ νέου το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Εργοτέλης ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη, καθώς με γκολ του Ορφανού στο 77’ πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Τσεσνάουσκις.

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και έριξε την πρώτη… μπαλωθιά με τον Φραγκουλάκη, η οποία μάλιστα λίγο έλειψε να βρει στόχο. Εντούτοις, η μπάλα από την ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του 26χρονου μέσου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των Αρκάδων.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά τους Κρητικούς με ωραία κεφαλιά του Τσέζαρεκ, ωστόσο ο Δασκαλάκης επενέβη σωτήρια, αποκρούοντας την μπάλα.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν με τον Μάρις Βερπακόφσκις να πάρουν αέρα δύο τερμάτων.

Ο Λετονός φορ στο 17’ με ωραίο σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τους «κυανοκίτρινους», ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης «ξαναχτύπησε» και με υποδειγματικό πλασέ, έπειτα από πάσα του Ρομάνο, έκανε το 2-0.

Η ομάδα της Γκόμες, η οποία στο πρώτο ημίχρονο είχε περιοριστεί σε παθητικό ρόλο, κατάφερε λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου σαρανταπενταλέπτου να μειώσει το σκορ με ωραία κεφαλιά του Μαρσελάο.

Στην επανάληψη οι Αρκάδες, όπως αναμενόταν, μπήκαν αποφασισμένοι για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Μάλιστα, ευτύχησαν να το πετύχουν στο 63ο λεπτό με τον φορμαρισμένο το τελευταίο διάστημα, Ντάνιελ Τσέζαρεκ.

Ο Κροάτης επιθετικός έκανε ωραίο στοπάρισμα με το στήθος στην περιοχή του Εργοτέλη και με απευθείας βολέ, έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Δασκαλάκη, κάνοντας το 2-2.

Η χαρά και οι ελπίδες των γηπεδούχων για ανατροπή του ματς κράτησαν ωστόσο μόλις δεκατέσσερα λεπτά. Κι αυτό γιατί στο 77’ η ομάδα του Ηρακλείου ανέκτησε το προβάδισμα με τον Ορφανό, ο οποίος, εκμεταλλευόμενος αμυντική ολιγωρία των αντιπάλων του έκανε το 3-2.

Οι γηπεδούχοι στα εναπομείναντα λεπτά πίεσαν για να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης, εντούτοις υπολόγιζαν χωρίς τον… Τσεσνάουσκις, ο οποίος με γκολ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης σφράγισε τη νίκη του Εργοτέλη.

Κίτρινες: Ντεγκρά – Δασκαλάκης, Ρομάνο, Σασιασβίλι, Βίσιο, Φραγκουλάκης

Αστέρας Τρίπολης (Μάριο Γκόμες): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Μπαστία, Καρντόσο (85΄ Καούνος), Καρέρα (46΄ Ρίος), Τσέζαρεκ, Εντερ (67΄ Ουντότζι), Βίλτσες.

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Χίμπλινγκερ, Μπουντιμίρ, Βίσιο, Τζούνιορ, Ρομάνο (80΄ Ογκουνσότο), Ρουμπάκης, Φραγκουλάκης, Σασιασβίλι, Μπέτο (59΄ Τσεσνάουσκις), Βερπακόφσκις (60΄ Ορφανός).