Στο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας που διεξήχθη στο «Τέχελνε Πόλε» μεταξύ Ελλάδος και Σλοβακίας, η ελληνική ομάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 με σκόρερ τον Γκέκα στο 62’ και το 82’, ωστόσο έδειξε ότι έχει δρόμο μπροστά της προκειμένου να παρουσιαστεί έτοιμη ενόψει των αγώνων του Σεπτεμβρίου με Λουξεμβούργο και Λετονία για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2010.

Στο πρώτο μέρος η Εθνική μέχρι και το 30’ περίπου έψαχνε τα πατήματα της στον αγωνιστικό χώρο, με τους Σλοβάκους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Χαλκιά. Οι καλύτερες φάσεις ήταν ένα σουτ του Σαλπιγγίδη, που ήταν από τους πιο δραστήριους, στο 27’ και του Σάπαρα στο 41’, με το 0-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μπήκε πιο δυνατά και αφού απείλησε με σουτ του Καραγκούνη στο 58’, τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκέκα στο 62’ μετά από συνεργασία με τον Σαλπιγγίδη. Ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού είχε και δοκάρι στο 65’. Ο άσος της Μπόχουμ ήταν αυτός που έκανε και το 2-0 στο 82’, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να κάνει χατ-τρικ στο 86’, με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.

Γκολ: Γκέκας 62’, 82’

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Σλοβακία: Σενέτσκι, Ζάμπαβνικ, Σκρτέλ, Ντούριτσα, Τσεχ, Κάρχαν, Σάπαρα, Κόζακ (65’ Μίνταλ), Χάμσικ (79’ Σβέντο), Χολόσκο (54’ Σέμπο), Βίτεκ (60’ Σέστακ).

Ελλάδα: Χαλκιάς, Τοροσίδης, Σεϊταρίδης (46’ Σπυρόπουλος), Παπασταθόπουλος (46’Κυργιάκος), Δέλλας, Μπασινάς (80’ Πατσατζόγλου), Κατσουράνης, Καραγκούνης (67’Βύντρα), Αμανατίδης (46’ Γκέκας), Σαλπιγγίδης (73’ Λυμπερόπουλος), Χαριστέας