Στις νίκες επέστρεψε σήμερα ο Άρης, επικρατώντας με 2-0 της Κέρκυρας στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 11η αγωνιστική της Super League.
O Τσέζαρεκ άνοιξε το σκορ στο 34΄ για τους «κιτρινόμαυρους», ενώ ο Πορτίγια στις καθυστερήσεις του αγώνα «έγραψε» το τελικό 2-0.
Ο Άρης μπορεί να μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» γρήγορα τον αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν στο 11ο λεπτό να δείξουν τις απειλητικές διαθέσεις τους όταν ο Τσίγκας τροφοδότησε τον Επστάιν, ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον Σηφάκη, αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα άουτ.
Ο Κάλβο φρόντισε να ταράξει την εστία του Κωνσταντόπουλου, όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε στο 26΄ πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των αντιπάλων, ενώ 8 λεπτά αργότερα ο Τσέζαρεκ έγραψε το όνομα του στη λίστα των σκόρερ.
Ο Βαγγέλι έβγαλε μία σέντρα στον Νέτο και ο τελευταίος με κεφαλιά γύρισε την μπάλα στον Τσέζαρεκ, ο οποίος κι αυτός με το κεφάλι την έστειλε στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα ο Κόκε «άγγιξε» το 2-0, αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και έπρεπε να περάσουν 45 λεπτά για να δημιουργηθεί μία αξιόλογη φάση.
Συγκεκριμένα, στο 90΄ ο Ρουίζ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κωνσταντόπουλο στο τετ α τετ που είχαν, αλλά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος έβγαλε τη μπάλα στον Πορτίγια, με τον τελευταίο να διαμορφώνει το τελικό 2-0.
Κίτρινες: Βαγγέλι, Σηφάκης – Παρασκευαϊδης, Γκουστάβο
Άρης (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Νέτο, Οριόλ, Ναφτί, Κάλβο (35΄ Πορτίγια), Τόχα, Τσέζαρεκ (59΄ Ρουίζ), Κόκε (75΄ Φατι), Μίσελ, Λαζαρίδης, Βαγγέλι.
Κέρκυρα (Μπάμπης Τεννές): Κωνσταντόπουλος Βενέτης, Στολτίδης (73′ Γιάντσης), Καλαντζής, Τσίγκας (65′ Φλαβίνιο), Παρασκευαΐδης, Μαϊστόροβιτς, Γκουστάβο, Επστάιν, Κονοδήμος, Μακρής (85΄ Δεινοπαπας).