Εντυπωσιακή η Βραζιλία του Κάρλος Ντούνγκα, συνέτριψε με 4-0 σε φιλικό αγώνα την Τουρκία στο «Κεμάλ Ατατούρκ» της Κωνσταντινούπολης, πείθοντας με την εμφάνισή της ότι έχει εισέλθει στη νέα εποχή που επιθυμεί ο προπονητής της.

Με τον Νεϊμάρ να ανοίγει το σκορ στο 20ο λεπτό, οι «βερντεόρο» προηγήθηκαν 3-0 στο πρώτο ημίχρονο με το αυτογκόλ του Καγιά στο 26΄ και το τέρμα Γουίλιαν στο 44΄, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα ο άσσος της Μπαρτσελόνα στο 60΄.

Στο Άμστερνταμ, με ηγέτη και σκόρερ τον Κάρλος Βέλα το Μεξικό νίκησε 3-2 την Ολλανδία στο «Άμστερνταμ Αρίνα». Ο επιθετικός της Ρεάλ Σοσιεδάδ σκόραρε δις (8΄, 62΄), γκολ πέτυχε και ο Ερνάντες (69΄), ενώ για τους «οράνιε» το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν οι Σνάιντερ (49΄) και Μπλιντ (74΄).

Να σημειωθεί ότι ο Ιμπραχίμ Αφελάι του Ολυμπιακού ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα της ολλανδικής ομάδας, για να αντικατασταθεί στο 68ο λεπτό από τον Βαϊνάλντουμ.