Τη νίκη με 70-64 απέναντι στην Ολύμπια Λάρισας πήρε ο Πανιώνιος στο άδειο, λόγω τιμωρίας, κλειστό του Ελληνικού και επέστρεψε στις νίκες μετά από τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη. Οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν το έβδομο ροζ φύλλο αγώνα και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο της Α1 του μπάσκετ.

Η Ολύμπια Λάρισας ξεκίνησε το παιχνίδι με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, γεγονός που της επέτρεψε να φτάσει να προηγείται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 18-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος μετέφερε το παιχνίδι στη ρακέτα και με τους Μπάξτερ και Ντικούδη ανέκτησε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ 35-30.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε ιδανικά και με πολύ καλή άμυνα έκανε ένα σερί 9-0, εκτοξεύοντας το σκορ στο 44-30. Η Ολύμπια, που αποδείχθηκε… σκληρό καρύδι, δεν τα παράτησε και μείωσε στο -4 στο 30’ (48-44). Στον επίλογο του αγώνα, ο Πανιώνιος συνέχισε να προηγείται και η Ολύμπια δεν έχασε την επαφή της σκορ μεν, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί δε, με το τελικό αποτέλεσμα να δείχνει 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-30, 48-44, 70-64

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 3, Τσβέτκοβιτς 9 (1), Ζορόσκι, Γεωργαλής, Μπάξτερ 18, Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 11 (1), Μάιλς 17 (1), Ραϊτσεβιτς 1, Κένταλ.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 5 (1), Κινγκ 18 (1), Σούλτσε 26 (5), Κούρτοβιτς, Σιγκούνας 2, Μπέλσερ 2, Μπατής, Αριγκμπάμπου 2, Κολώκας 2, Καραποστόλου 3, Παπαϊωακείμ 4.