Με δύο γκολ του Κατσουράνη στο 6’ και το 33’ και ένα του Τζιμπρίλ Σισέ στο τέλος του αγώνα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 του Πανιώνιου στο ΟΑΚΑ, σε παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ. Οι «πράσινοι» έφτασαν στη 10η φετινή τους νίκη και ανέβηκαν στους 32 βαθμούς, έναν πίσω από τον πρώτο Ολυμπιακό.

Ο Ατρόμητος μείωσε προσωρινά με τον Μελισσά στο 45’, ενώ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σαρμιέντο στο 61’, με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Να σημειώσουμε ότι το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά, λόγω των επεισοδίων που εκτυλίχθηκαν έξω από το ΟΑΚΑ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με γκολ από τα… αποδυτήρια. Μόλις στο 6’ ο Κατσουράνης με μακρινό σουτ νίκησε τον Μιχαηλίδη και «έγραψε» το 1-0. Ο Ατρόμητος δεν λύγισε από το γκολ και βγήκε μπροστά, προκαλώντας αναστάτωση στην περιοχή του Παναθηναϊκού μέχρι και το 30’. Ωστόσο, στο 33’ οι «πράσινοι» διπλασίασαν τα τέρματά τους με σκόρερ και πάλι τον Κώστα Κατσουράνη.

Πάντως, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 μετά από τέρμα του Μελίσσα, ενώ νωρίτερα (40΄) είχαν ζητήσει πέναλτι σε χέρι του Βύντρα μετά από σέντρα του Καλατζή στα αριστερά.

Στις αρχές του δεύτερου μέρους το ματς διεκόπη, λόγω των επεισοδίων και ξεκίνησε μετά από καθυστέρηση περίπου 30 λεπτών.

Όταν οι παίκτες επέστρεψαν στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πίεσε να σκοράρει και μάλιστα θα μπορούσε να κερδίσει και πέναλτι, όταν ο διαιτητής Κύρκος υπέδειξε λανθασμένα φάουλ έξω από την περιοχή σε μαρκάρισμα εντός της περιοχής, πάνω στον Σωτήρη Νίνη.

Στο 61΄ πάντως ο Σισέ έφτασε πολύ κοντά στο 3-1, αλλά ανετράπη από τον Σαρμιέντο έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδειξε την κόκκινη κάρτα στον Αργεντινό παίκτη του Ατρόμητου.

Στο υπόλοιπο του αγώνα ο ρυθμός έπεσε και μοναδικό αξιοσημείωτο του αγώνα μέχρι το τέρμα του Σισέ στις καθυστερήσεις, που έγραψε το τελικό 3-1, ήταν ο τραυματισμός του Νίνη, λόγω του κάκιστου αγωνιστικού χώρου του ΟΑΚΑ.