Μετά την βαριά ήττα στη Βαρκελώνη από τη Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες και κέρδισε με 80-70 τη Νανσί στη Γαλλία, σε παιχνίδι για την τρίτη αγωνιστική του Β’ ομίλου της Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκός, παρά τη νίκη προβλημάτισε με την αγωνιστική του εικόνα ειδικά στην τρίτη περίοδο, όταν και πέτυχε μόλις εννέα πόντους.

Πρώτος σκόρερ της ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν ο Μάικ Μπατίστ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους. Για τους Γάλλους ο Ρικάρντο Γκριρ σημείωσε 26 πόντους, αλλά αυτό δεν επέτρεψε την Νανσί από το να γνωρίσει την τρίτη ήττα της στην διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός επέτρεψε στους πρωτοεμφανιζόμενους στη διοργάνωση Γάλλους να ελπίζουν στην πρώτη τους νίκη. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 24-18, ενώ στο ημίχρονο έφτασαν να κερδίζουν με 45-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός… έσβησε τις μηχανές του, με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις εννέα πόντους και να επιτρέψει στη Νανσί να μειώσει το σκορ σε 54-53.

Αξιοσημείωτο στοιχείο είναι τα 9/31 τρίποντα και οι 11/21 βολές που συνολικά πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Όμως δύο προσπάθειες έξω από τα 6,25 από τους Νίκολας και Κέτσμαν αφύπνισαν τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι κυριάρχησαν στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στη νίκη με 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 37-45, 53-54, 70-80

Νανσί (Ζαν-Λικ Μονσό): Γουίλσον 8, Ζιλιάν 4, Τζ. Γκριρ 5, Ρ. Γκριρ 26 (7 λάθη), Τσικαμπούντ 18 (5 ριμπ.), Αμπουμπακάρ, Μοραντέ 3, Μπένσον 4, Σάμνικ 2.

Παναθηναϊκός (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 14 (9 ριμπ.), Μπατίστ 18 (10 ριμπ.), Πέκοβιτς 10 (5 ριμπ., 4 λάθη), Περπέρογλου 4, Τσαρτσαρής 11 (8 ριμπ.), Φώτσης 2, Νίκολας 8, Γιασικεβίτσιους 7, Κέτσμαν 6, Χατζηβρέττας.