Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες, η ΑΕΚ κατάφερε να γευτεί τη χαρά της νίκης, επικρατώντας με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο ΟΑΚΑ, στο ματς της 19ης αγωνιστικής.

Η Ένωση προηγήθηκε στο 23’ με τον Τζιμπούρ, αλλά ο Σαϊτιώτης ισοφάρισε στο 55’. Τη νίκη στους «κιτρινόμαυρους» έδωσε ο Παντελής Καφές, με γκολ που σημείωσε στο 71’ και στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς μπήκε ψυχωμένα στο παιχνίδι και μόλις στο 5΄ «φλέρταρε» με το 1-0, ωστόσο το σουτ του Καφέ μετά τη συνεργασία Τζεμπούρ-Χέρσι έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Άγιαξ της Ηπείρου, όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε στροφές, καταφέρνοντας να ισορροπήσει το παιχνίδι.
Στο 14΄, ο Καράμπελας πρόλαβε να διώξει προ του Ντιμπαλά, ενώ καταλυτική ήταν και πάλι η παρέμβαση του Έλληνα οπισθοφύλακα στην προβολή του Σαϊτιώτη, λίγα λεπτά αργότερα.

Σε μία περίοδο που οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς, η Ενωση προηγήθηκε. Στο 23΄ από σέντρα του Γεωργέα και καρφωτή κεφαλιά του Τζεμπούρ έγινε το 1-0.

Στο 37΄, ο Ελευθερόπουλος έσωσε την ομάδα του μετά την προβολή του Μπλάνκο. Νέα καλή στιγμή για τους Γιαννιώτες στο 38΄, με τον Σαϊτιώτη να μην μπορεί να ξεπεράσει τον Γκέντσογλου και τον αμυντικό της Ένωσης να προλαβαίνει στη συνέχεια και τον Ντιμπαλά.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ. Στο 53΄, ο Κώτσιος πρόλαβε την τελευταία στιγμή κι έβαλε το πόδι στο πλασέ του Μπλάνκο. Κόντρα στη ροή του β΄ μέρους, ο Σαϊτιώτης έφερε το ματς στα ίσια, δύο λεπτά αργότερα. Ο επιθετικός του ΠΑΣ νίκησε στον αέρα τον Αραμπατζή και στην άδεια εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1.

Η λύτρωση για την ΑΕΚ ήρθε στο 71΄. Από φάουλ του Χέρσι και σύγχυση στα καρέ της άμυνας του ΠΑΣ, ο Καφές έγινε κάτοχος της μπάλας και με πλασέ αιφνιδίασε τον Ελευθερόπουλο κι έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους» με 2-1.

Από κει και πέρα, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν για να ισοφαρίσουν, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να δημιουργούν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη.

Ο Ελευθερόπουλος, όμως, είπε πολλές φορές «όχι» στους επιθετικούς της Ένωσης (Τζιμπούρ, Μπλάνκο), αλλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων νικήθηκε από τον Καφέ, που διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κίτρινες: Καφές – Μενδρινός, Κούσας