Πίσω της φαίνεται να άφησε η ΑΕΚ την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, από τον Άρη στο “Αλεξάνδρειο”. Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη κέρδισε με 72-70 την Ολύμπια Λάρισας στο κλειστό του Σπόρτινγκ, σε αγώνα για την 9η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ.

Στην αρχή του παιχνιδιού και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, γεγονός που ανάγκασε τους δύο τεχνικούς να μεταφέρουν το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ΑΕΚ να προηγείται 17-12, αλλά η Ολύμπια πέρασε μπροστά με 21-20. Η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και με επί μέρους σκορ 10-2 έφτασε να προηγείται 30-23, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 36-30.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη ανέβασε ρυθμούς στο τρίτο μέρος και έφτασε να προηγείται με 11 πόντους (45-34), κλείνοντας την περίοδο με 59-50. Οι Θεσσαλοί δεν το έβαλαν κάτω και προς το τέλος του αγώνα μείωσε σε 67-64 και 69-66 αντίστοιχα. Στο τέλος η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη με 72-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 36-30, 59-50, 72-70

ΑΕΚ (Κώστας Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος 15 (3), Ταπούτος, Βασιλόπουλος 5 (1), Παπανικολάου 13, Τόμπσον 9 (1), Χατζής, Δορκοφίκης 5, Κίκερπιλ 3 (1), Μπράιαντ 10 (1), Άντερσεν 2, Νέμεθ 10.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Καστλ 9 (2), Κινγκ 17 (2), Σούλτσε 15 (2), Σπανός, Σιγκούνας 2, Κούρτοβιτς, Μπατής 13 (1), Αριγκμπάμπου 6, Κολώκας 3, Καραποστόλου 3 (1), Παπαϊωακείμ 2.