Ο Πανσερραϊκός είναι η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε την άνοδό της στη Super League, μετά τους Ολυμπιακό Βόλου και Κέρκυρα.

Η ομάδα του Ντράγκαν Κοκότοβιτς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον ΟΦΗ, για την έκτη και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ ανόδου της Β’ Εθνικής, και έτσι διατήρησε τη διαφορά των δύο βαθμών από την ομάδα του Ηρακλείου.

Τα «λιοντάρια», τα οποία επιστρέφουν μετά από απουσία ενός έτους στην Super League, προηγήθηκαν στο σκορ στο 34′ με τον Παπάζογλου, ωστόσο η ομάδα του Ηρακλείου ισοφάρισε στο 46’ με τον Ογκουνσότο.

Στο 75ο λεπτό ο Βλόνταρτσικ σημείωσε και δεύτερο γκολ για τους «μελανόλευκους», το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ΟΦΗ αγωνιζόταν με ένα παίκτη λιγότερο σχεδόν σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, λόγω αποβολής του Μπούρμπου στο 53’, με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με περίπου 30 λεπτά καθυστέρησης άρχισε το δεύτερο ημίχρονο, λόγω προβλήματος με το φωτισμό του σταδίου.

Στο άλλο παιχνίδι, το οποίο ήταν εντελώς αδιάφορο βαθμολογικά Πιερικός και Εθνικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το… αγγλικό σκορ 3-3.

Τα τέρματα της ομάδας της Κατερίνης σημείωσαν οι Γκουγκουλιάς (35′, 60′) και Κοντέων (83′), ενώ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν οι Σουμπίνιο (47′ , 90+1′) Σουμπίνιο και Φαρινόλα (65′).