Με δύο πέναλτι από τον Σίσιτς στο 17’ και τον Ιωαννίδη στο 42’ ο ΟΦΗ εκτέλεσε την ΑΕΚ με 2-1, σε παιχνίδι για την 4η αγωνιστική της Super League, που διεξήχθη στο Ηράκλειο της Κρήτης. Το γκολ των «κιτρινόμαυρων», που παραμένουν χωρίς νίκη, πέτυχε ο Φουρτάδο στο 43′.

Η ΑΕΚ από την αρχή του αγώνα βρέθηκε πίσω το σκορ. Στο 17’ από λάθος του Κουτρουμπή, ο Ιωαννίδης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Κορδέρο. Ο Σίσιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ δεν κατάφερε να αντιδράσει και στο 42’ ο ΟΦΗ πέτυχε το 2-0 με νέο πέναλτι. Ο Σίσιτς ανετράπη από τον Αρκούδα και ο Ιωαννίδης εκτέλεσε εύστοχα. Ωστόσο, οι παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου κατάφεραν να μειώσουν στο αμέσως επόμενο λεπτό (43′), όταν σε ακίνδυνο συρτό σουτ του Κατίδη, ο Φουρτάδο παρεμβλήθηκε και με τακουνάκι έκανε το 2-1.

Καλύτερος ο ΟΦΗ και στο β’ ημίχρονο και με κινητήριο μοχλό τον Σίσιτς, είχε στιγμές που θα μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, με σημαντικότερη τη φάση του 65′, όταν ο Σλοβένος ξέφυγε από αριστερά και γύρισε την μπάλα, για να την ανακόψει ο Αραμπατζής και να διώξει πάνω στη γραμμή ο Κουτρουμπής.

Στο 76’ ο Σίσιτς έφυγε μόνος μπροστά, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ βγήκε έγκαιρα και τον σταμάτησε. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι υποχώρησαν, οι «κιτρινόμαυροι» ανέβηκαν και προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

ΟΦΗ – ΑΕΚ 2-1 (Nova 1)

Γκολ: 17′ πεν. Σίσιτς, 42′ πεν. Ιωαννίδης – 43′ Φουρτάδο

Κίτρινες κάρτες: Παπάζογλου, Μονιάκης, Χαριτωνίδης, Γουναρίδης – Φουρτάδο

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος):
Γουναρίδης, Μονιάκης, Χαριτωνίδης, Σόουζα, Ζαχαράκης, Βερόν, Ιωαννίδης (87′ Κυριακίδης), Μπανούσης (84′ Λαμπρόπουλος), Κουτσιανικούλης (57′ Καπουράνης), Σίσιτς, Παπάζογλου.

ΑΕΚ (Βαγγέλης Βλάχος):
Αραμπατζής, Κοντοές, Γιάγκο, Κουτρουμπής, Αρκούδας, Ρίκκα, Κορδέρο (46′ Γκερέιρο), Κατίδης, Γροντής, Φούντας (46′ Κατσικοκέρης – 76′ Νικολιάς), Φουρτάδο.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Νίκος Αναστόπουλος (Προπονητής ΟΦΗ): «Ήταν μία δίκαιη και σημαντική νίκη για μας. Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε το καλύτερο μας παιχνίδι από την αρχή της σεζόν, πετύχαμε δυο γκολ, είχαμε και φάσεις για τρίτο και σε μια ανύποπτη φάση έγινε το 2-1 και η ΑΕΚ ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Αν ο Σίσιτς έκανε το τρίτο γκολ, το σκορ θα ήταν διαφορετικό. Δεν υπάρχει φάση της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Εμείς είχαμε τις μεγάλες ευκαιρίες. Η μπάλα τιμωρεί όμως. Ένα μείον για μας ήταν ότι δεν κρατήσαμε την μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο. Είμαστε όμως και η μοναδική ομάδα παγκοσμίως που δεν έχει κάνει προετοιμασία. Έχουμε παίκτες που μπήκαν μόνο στα επίσημα παιχνίδια. Καμία ομάδα από τις πρώτες 3-4 αγωνιστικές δεν δείχνει τις δυνατότητες της. Ταμείο θα κάνουμε τον Μάιο».

Βαγγέλης Βλάχος (Προπονητής ΑΕΚ):
«Ο Σίσιτς και ο μεγάλος φόβος του «Γεντί Κουλέ» ήταν οι αιτίες όχι για να μην μπορούμε να αλλάξουμε πάσες στο γήπεδο αλλά να μην υπάρχουμε. Εκεί διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα και πρέπει να ήταν πέναλτι και ο ΟΦΗ ευτύχησε να προηγηθεί, στο δεύτερο μέρος ρισκάραμε όμως δεν έφτανε αυτό. Ο ΟΦΗ έπαιξε στο δεύτερο μέρος πιο σωστά, εκμεταλλευόμενος την ταχύτητα του Σίσιτς και του Κουτσιανικούλη. Θα δίνω πάντα συγχαρητήρια στην προσπάθεια των παιδιών της ΑΕΚ αλλά και του ΟΦΗ. Όμως δεν θα ήμουν ειλικρινής αν δεν έλεγα ότι το αποτέλεσμα μας προβληματίζει, τόσο εμένα όσο και την ίδια την ΑΕΚ. Η συγκομιδή ενός βαθμού σε τέσσερα παιχνίδια είναι προβληματισμός μεγάλος για την συνέχεια του πρωταθλήματος».

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης