Την ήττα με 2-1 από τον Πλατανιά γνώρισε ο Άρης στα Περιβόλια, σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Super League. Οι Χανιώτες άνοιξαν το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με γκολ του Τόρες, ενώ ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μανιά στο 68’. Στο 77’ ο διαιτητής Μάνταλος έδειξε σέντρα στην προσπάθεια του Βάσκο Φαΐσκα και καταλόγισε γκολ σε μία φάση που προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων, την διακοπή του αγώνα και την αποβολή των Μπουγαΐδη και Μπακασέτα για την ομάδα του Άρη.

Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη με τους βαθμούς που πήρε «έπιασε» τον Απόλλωνα στους 25, ενώ ο Άρης έμεινε στους 18 βαθμούς, 5 πίσω από τη Βέροια, που κέρδισε και 7 από Πλατανιά-Απόλλωνα.

Πατήστε εδώ και δείτε τα γκολ του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 37’, όταν ο Βλαχοδήμος σούταρε με τη μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ. Ο Άρης είχε μια καλή στιγμή με τον Τάτο στο 14’.

Τελικά ο Πλατανιάς προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Στη συγκεκριμένη φάση ο Μπέλιτς σέντραρε, ο Μπουγαΐδης έχασε τον Τόρες και ο Ισπανός με γυριστή κεφαλιά άνοιξε τα σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πλατανιάς είχε δύο καλές στιγμές στο 57′ με σουτ του Τόρες και στο 63′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη, όμως ο Άρης ευτύχισε να φτάσει στο 1-1. Στο 68’ ο Τάτος βρήκε τον Μανιά, ο οποίος με εκπληκτικό διαγώνιο μονοκόμματο σουτ πέτυχε γκολ.

Στο 77′ σημειώθηκε η φάση – κλειδί του αγώνα. Ο Φαΐσκα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Πλατανιά, σε μία φάση που ο Διούδης απόκρουσε, αλλά ο βοηθός έδειξε σέντρα, γεγονός που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Άρη. Οι φιλοξενούμενοι έπεσαν πάνω στο βοηθό του Μάνταλου και χρειάστηκε η επέμβαση του ΜΑΤ για να αποφευχθούν τα χειρότερα! Εκεί αποβλήθηκαν οι Μπουγαΐδης και Μπακασέτας με κόκκινες κάρτες.

Το ματς διεκόπη για αρκετή ώρα και ο πρόεδρος των «κίτρινων» Σκόρδας κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο για να πάρει την ομάδα και να φύγει, αλλά ο Παπαδόπουλος αρνήθηκε! Το ματς τελικά ολοκληρώθηκε και ο Πλατανιάς πήρε μεγάλη νίκη.

Πλατανιάς – Άρης 2-1 (Nova 3)

Γκολ: 45’+1′ Τόρες, 77′ Φαΐσκα – 68′ Μανιάς

Κίτρινες κάρτες: Αγκάνθο, Βανγκέλι, Παπαδόπουλος

Κόκκινες κάρτες: 83′ Μπακασέτας, 83′ Μπουγαΐδης