Μετά την Ελβετία, και η Αυστρία ξεκίνησε με το… αριστερό. Οι δεύτεροι οικοδεσπότες και διοργανωτές του μεγάλου τελικού του Euro 2008, έχασαν με 1-0 από την Κροατία στο “Ερνστ Χάπελ”, στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου.

Το ματς, που ήταν κάκιστο σε σχέση με το μέγεθος του τουρνουά, κρίθηκε στην πρώτη του φάση. Ο Αουφχάουζερ ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Όλιτς και ο διαιτητής της αναμέτρησης Πέτερ Φινκ υπέδειξε την άσπρη βούλα. Την ποινή ανέλαβε να εκτελέσει ο Λούκα Μόντριτς, ο οποίος πλάσαρε στο κέντρο τον Γιούργκεν Μάχο και άνοιξε το σκορ για τους “χρβάτσκι”. Στην ίδια φάση ο Πόγκατετς είδε την κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Οι Κροάτες δεν έμειναν πίσω μετά το 1-0 και προσπάθησαν να βάλουν και δεύτερο γκολ, με καλύτερη φάση εκείνη του 34′, όταν ο Πέτριτς από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα άουτ. Αντίθετα, οι Αυστριακοί απογοήτευσαν στα πρώτα 45 λεπτά και δεν δημιούργησαν ιδιαίτερα προβλήματα στην εστία του Πλετίκοσα. Σημαντικότερη ευκαιρία είχε ο Στάντφστ στο 41′, όταν η κεφαλιά του από καλή θέση πέρασε άουτ.

Ανούσια υπεροχή των Αυστριακών στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο η επιθετικότητα των Κροατών περιορίστηκε στο ελάχιστο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά και οι Αυστριακοί με ανορθόδοξο τρόπο προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Στο 56′ ο Αουφχάουσερ έκανε το παράλληλο γέμισμα, αλλά η μπάλα πέρασε από όλους και έφυγε πλάγια. Κάπου εκεί ο ρυθμός έγινε πιο αργός, αφού οι δύο τεχνικοί άρχισαν τις αλλαγές. Στο 71′ ο Ίβανσιτς, ο οποίος δεν φάνηκε ιδιαίτερα, σούταρε άστοχα και η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πλετίκοσα. Από το 74ο λεπτό και για ένα πεντάλεπτο οι Αυστριακοί πέρασαν στην επίθεση δημιουργώντας ευκαιρίες με τους Χάρνικ, Βάστιτς και Κορκμάζ, οι οποίες στην κατάληξή τους ήταν κάτι λιγότερο από κακές για τέτοιου είδους παιχνίδια. Η τελευταία ευκαιρία των γηπεδούχων να φτάσουν στην ισοφάριση χάθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Κίεναστ με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπόρεσε να βρει το στόχο.

Κίτρινες κάρτες: Αουφχάουσερ, Πρεντλ

Γκολ: 4′ Μόντριτς (πέναλτι)

Αυστρία (Γιόζεφ Χικερσμπέργκερ): Μάχο, Στάντφεστ, Πρεντλ, Πόγκατετζ, Σταντζλ, Γκερσαλίου (69′ Κορκμάζ), Ίβανσιτς, Αουφχάουσερ, Ζόιμελ (61′ Βάστιτς), Χάρνικ, Λιντς.

Κροατία (Σλάβεν Μπίλιτς): Πλετίκοσα, Τσορλούκα, Ρόμπερτ Κόβατς, Σίμουνιτς, Πράνιτς, Σρνα, Νίκο Κόβατς, Μόντριτς, Κράνιτσαρ (61′ Κνέζεβιτς), Πέτριτς, Όλιτς.

Διαιτητής: Πέτερ Φινκ (Ολλανδία)

Βοηθοί: Άντριααν Ίνια (Ολλανδία), Χανς Τεν Χόοβε (Ολλανδία)

Γήπεδο: «Ερνστ Χάπελ»