Με κεκτημένη ταχύτητα από την παλικαρίσια πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου εις βάρος του Παναθηναϊκού, ο Πανιώνιος επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στη Νέα Σμύρνη, για την 17η αγωνιστική της Super League.

Το μοναδικό τέρμα του αγώνα που χάρισε το πολύτιμο «τρίποντο» στην ομάδα του Άκη Μάντζιου πέτυχε ο Κούτσι στο 53ο λεπτό.

Με αυτή τη νίκη οι «κυανέρυθροι» έφτασαν τους 19 βαθμούς, ενώ στον αντίποδα οι Αγρινιώτες, μετά τη σημερινή ήττα, παρέμειναν στους 16.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι γηπεδούχοι, με την ψυχολογία στα ύψη, μετά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου, μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος.

Πάντως, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ, καθώς ο Κούτσι δεν αξιοποίησε καμία από τις δύο ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν.

Στον αντίποδα, ο Παναιτωλικός, ο οποίος φαινόταν αρκετά επηρεασμένος από την απουσία του Θεοδωρίδη, δεν απείλησε τους «κυανέρυθρους» και αρκούνταν μονάχα στο να αμύνεται.

Για να φτάσουμε στο 53ο λεπτό, όταν ο «ιστορικός» πήρε το προβάδισμα. Έπειτα από μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Σκέμπρι, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Κούτσι, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Μπλάζιτς, κάνοντας το 1-0.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν το «τρίποντο» και τους Αγρινιώτες να φτάνουν τα τέσσερα παιχνίδια μακριά από τις νίκες.