Προβάδισμα για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας απέκτησε η Ελλάδα. Η τρομερή Εθνική επικράτησε στο «Γ. Καραϊσκάκης» 3-1 της Ρουμανίας, αποτέλεσμα που πρέπει να υπερασπιστεί στο παιχνίδι – ρεβάνς, που θα διεξαχθεί την Τρίτη στο Βουκουρέστι.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Κώστας Μήτρογλου, που σκόραρε στο 14’ και το 66’, ενώ το δεύτερο γκολ της Ελλάδας πέτυχε ο Σαλπιγγίδης. Για τη Ρουμανία ισοφάρισε προσωρινά ο Στάνκου στο 19’.

Το παιχνίδι ξεκίνησε για την Ελλάδα με τον καλύτερο τρόπο. Στο 14ο λεπτό και ουσιαστικά στην πρώτη ευκαιρία της ομάδας μας ήρθε το γκολ! Ο Σαλπιγγίδης έκανε το γέμισμα για τον Μήτρογλου, που έφυγε στην πλάτη της ρουμάνικης άμυνας και με ένα πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Λόμποντ κάνοντας το 1-0!

Η χαρά δεν κράτησε πολύ, καθώς οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν. Στο 19ο λεπτό ο Τόρζε εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά στο δεύτερο δοκάρι, ο Καρνέζης άφησε την μπάλα να περάσει, ο Τοροσίδης έχασε τον Στάνκου, ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1-1. Παρά την ψυχρολουσία η Ελλάδα απάντησε άμεσα! Ο Σαλπιγγίδης με προβολή, ύστερα από παράλληλο γύρισμα του Τοροσίδη έβαλε εκ νέου την Εθνική μας μπροστά στο σκορ κάνοντας το 2-1.

Από εκεί και πέρα, η Εθνική θα μπορούσε να σκοράρει ξανά, όμως στο 28’ ο Σαμαράς επέλεξε να μην πασάρει και το πλασέ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 36′ ο Τοροσίδης μπήκε από πλάγια θέση, αλλά το σουτ που επιχείρησε με το εξωτερικό πλασέ έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, η Εθνική έψαξε ένα ακόμα γκολ και τα κατάφερε. Στο 67ο λεπτό, ο Σαμαράς εκτέλεσε το φάουλ, ο Κατσουράνης έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Μήτρογλου να πιάνει το γυριστό και να στέλνει τη μπάλα για ακόμα μια φορά στο βάθος της εστίας του Λόμποντ.

Δύο λεπτά μετά η Ελλάδα άγγιξε το 4-1! Ο Χολέμπας έκανε το παράλληλο γύρισμα, αλλά ο Κατσουράνης ολομόναχος δεν έπιασε το πλασέ και έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμα γκολ!

Ο Πιτσούρκα στο 75′ έβαλε το Λάζαρ του ΠΑΟΚ στο γήπεδο, ο οποίος στις καθυστερήσεις αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Στις καθυστερήσεις ο Σαμαράς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ και έτσι το ματς ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-1.

Ελλάδα – Ρουμανία 3-1 (Mega)

Γκολ: 14′ Μήτρογλου (Ελλάδα), 19′ Στάνκου (Ρουμανία), 20′ Σαλπιγγίδης (Ελλάδα), 66′ Μήτρογλου (Ελλάδα)

Το «φιλμ» του αγώνα

1′ Το παιχνίδι ξεκίνησε

2′ Διαμαρτύρεται για πέναλτι η Ελλάδα σε μαρκάρισμα του Γκάρντος πάνω στον Κώστα Μήτρογλου.

4′ Ευκαιρία για την Ρουμανία. Η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή στον Μαρικά, ο οποίος δεν έκανε καλό κοντρόλ.

6′ Αναγνωριστικό παιχνίδι με αργό ρυθμό μέχρι στιγμής στο Καραϊσκάκη.

7′ Μακρινό σουτ από τον Τόρζε. Η μπάλα πέρασε άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Ορέστη Καρνέζη.

9′ Κυρίως από τα πλάγια προσπαθεί να διασπάσει την άμυνα των Ρουμάνων η Ελλάδα. Ο Σάντος γνωρίζει ότι οι αντίπαλοί μας έχουν πρόβλημα στις πτέρυγες.

12′ Πρόβλημα στην ανάπτυξη της Ελλάδας εντόπισε ο Σάντος, ο οποίος δίνει οδηγίες στην τριάδα του κέντρου που αποτελείται από τους Κατσουράνη, Μανιάτη και Τζιόλη.

14′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ!!
1-0 Για την Ελλάδα. Μετά από απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα της Ρουμανία, ο Σαλπιγγίδης έβγαλε τον Μήτρογλου απέναντι από τον Λόμποντ. Ο φορ του Ολυμπιακού με ψύχραιμο πλασέ, νίκησε τον Λόμποντ και άνοιξε το σκορ!

17′ Καλή στιγμή για την Ελλάδα. Από την εκτέλεση φάουλ, ο Σιόβας δεν πρόλαβε να γίνει αποδέκτης της μπάλα και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για το δεύτερο γκολ.

19′ ΓΚΟΛ. 1-1 για την Ρουμανία. Ο Στάνκου με κεφαλιά από κοντά ισοφάρισε σε 1-1. Απο στημένη φάση το γκολ, μετά απο εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά.

20′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-1 για την Ελλάδα. Με τη σέντρα η Ελλάδα σκόραρε για δεύτερη φορά. Η μπάλα έφτασε γρήγορα στα πλάγια στον Σαμαρά, ο οποίος είδε τον Σαλπιγγίδη, που με πλασέ πέτυχε το 2-1!

24′ Από δύο τελικές έχουν οι δύο ομάδες! Δύο στα δύο τα γκολ για την Ελλάδα, μία στις δύο εύστοχες για τη Ρουμανία.

26′ Κόρνερ για την Ρουμανία. Εκτέλεσε ο Τόρζε και απομακρυνε η ελληνική άμυνα. Στην εξέλιξη της φάσης την κίτρινη κάρτα είδε ο Μπουρτσεάνου. Ο παίκτης της Ρουμανίας χάνει τη ρεβάνς στο Βουκουρέστι.

28′ Έφυγε στην αντεπίθεση η Ελλάδα, όμως ο Σαμαράς με πλασέ δεν απείλησε τον Λόμποντ.

30’ Στο έδαφος ο Μανιάτης από επικίνδυνη προβολή του Γκοϊάν. Ο μέσος του Ολυμπιακού χτύπησε, αλλά συνεχίζει στον αγώνα.

32’ Τον Μάρικα σημαδεύουν οι Ρουμάνοι που τον περιορίζει ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Κότσιτς για μαρκάρισμα στον Σαμαρά.

36′ Έπιασε ένα σουτ με δεξί εξωτερικό φάλτσο ο Τοροσίδης, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ.

39′ Ο Κότσιτς βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Ελλάδας και σούταρε άουτ υπό την πίεση του Σιόβα που πρόλαβε να τον μαρκάρει σωστά.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Σιόβα για μαρκάρισμα πάνω στον Μάρικα.

42′ Κόρνερ για την Ελλάδα, που κέρδισε ο Μήτρογλου.

43′ Κίτρινη κάρτα στον Γκοϊάν από τον Προένσα.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47′ Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος με τον Μάρικα να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.

49′ Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Με τις ίδιες ενδεκάδες οι δύο ομάδες.

52′ Πολύ νωθρά και νευρικά ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Πολλά λάθη από τις δύο ομάδες και δυνατά μαρκαρίσματα στην μπάλα.

55′ Δέκα λεπτά στο δεύτερο μέρος, χωρίς να υπάρχει κάτι που να αξίζει αναφοράς.

57′ Κόρνερ από τα αριστερά. Το κέρδισε ο Χολέμπας, αλλά πέρασε ανεκμετάλλευτο.

58′ Μακρινό σουτ του Μπουρτσεάνου, το οποίο πέρασε άουτ.

61′ Μικρή διακοπή στον αγώνα, αφού τραυματίστηκε ο Παπασταθόπουλος. Ο Μανωλάς σηκώθηκε για ζέσταμα, αλλά γύρισε στον πάγκο.

62′ Τάκλιν του Κατσουράνη στον Μάρικα, ο οποίος δέχθηκε την κίτρινη κάρτα και χάνει το ματς στο Βουκουρέστι.

66′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! 3-1 με το δεύτερο γκολ του Μήτρογλου. Φάουλ από τα αριστερά εκτέλεσε ο Σαμαράς και ο Μήτρογλου με πλασέ πέτυχε το γκολ!

69′ Χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα. Ο Χολέμπας βρήκε τον Κατσουράνη μόνο του στην μικρή περιοχή της Ρουμανίας, όμως ο τελευταίος έκανε… τσαφ και δεν μπόρεσε να πλασάρει τον Λόμποντ.

71′ Νέα χαμένη ευκαιρία από την Ελλάδα. Ο Μήτρογλου εξ επαφής πλάσαρε ο Λόμποντ απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης ο Σαμαράς δεν πρόλαβε.

74′ Στη θέση του Μπουρτσεάνου ο Λάζαρ

75′ Στη θέση του Τόρζε ο Γκροζάν

77′ Αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Μανιάτη πέρασε ο Γιώργος Καραγκούνης.

80′ Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα. Αποχωρεί ο σκόρερ Κώστας Μήτρογλου. Στη θέση του ο Φάνης Γκέκας.

83′ Ετοιμάζεται και ο Σάμαρης να περάσει ως τρίτη αλλαγή.

87′ Αλλαγή για την Ελλάδα. Στη θέση του Κατσουράνη ο Σάμαρης. Την ίδια στιγμή για τη Ρουμανία αποχώρησε ο Τανάσε και μπήκε ο Μαξίμ.

88′ Κίτρινη κάρτα στον Λάζαρ.

90′ Γκολ για την Ελλάδα, το οποίο όμως ακυρώθηκε σαν οφσάιντ.

90′ +2′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λάζαρ, ο οποίος αποβάλλεται με κόκκινη.

90′ +4′ Κίτρινη κάρτα στον Ρατς για διαμαρτυρίες.

90′ +4′ Άουτ πέρασε η κεφαλιά από το κόρνερ του Καραγκούνη.

Τέλος αγώνα

Κίτρινες κάρτες: Σιόβας, Κατσουράνης – Μπουρτσεάνου, Κότσιτς, Γκοϊάν, Λάζαρ, Ρατς

Κόκκινες κάρτες: 90′ +2′ Λάζαρ

Οι ενδεκάδες

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κατσουράνης (87′ Σάμαρης), Τζιόλης, Μανιάτης (77′ Καραγκούνης), Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου (80′ Γκέκας).

Ρουμανία (Βίκτορ Πιτούρκα): Λόμποντ, Μάτσελ, Γκοϊάν, Γκάρντος, Ρατς, Μπουρτσεάνου (74′ Λάζαρ), Κότσιτς, Στάνκου, Τανάσε (87′ Μαξίμ), Τόρζε (Γκροζάν), Μάρικα.