Στο 0-0 έμειναν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» Άρης και Καβάλα στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και τα έχει όλα εκτός από το γκολ. Η Καβάλα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 8 παίκτες (!), λόγω των αποβολών των Ντικρόκ, Οικονόμου και Ονουάτσι.

Στο 20′ ο Χαβίτο ελίχθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε για να μπλοκάρει, χωρίς πρόβλημα ο Κάλατς. Τέσσερα λεπτά αργότερα «απάντησε» ο Ρινκόν με σουτ ψηλά άουτ από εξαιρετική θέση. Στο 28′ το διαγώνιο σουτ του Αμπρέου πέρασε δίπλα από το δοκάρι και στο 35′ σε εξαιρετική αντεπίθεση του ΑΟΚ, ο Ρινκόν απέτυχε να πλασάρει τον Σηφάκη. Ένα λεπτό αργότερα ο Άρης ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Χαβίτο και στο 42′ είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν το απευθείας φάουλ του Νέτο πήγε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 68′ οι ισορροπίες άλλαξαν, όταν ο Ντικρόκ δέχθηκε τη 2η κίτρινη κάρτα και άφησε την Καβάλα με δέκα παίκτες. Έτσι ο Άρης αύξησε την πίεση και δύο λεπτά αργότερα έχασε νέα ευκαιρία, όταν ο Χαβίτο μπήκε στην περιοχή, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Κάλατς, ο οποίος στο 74′ εξουδετέρωσε το μακρινό σουτ του Κάλβο. Στο 78′ ο Άρης είχε και δεύτερο δοκάρι, πάλι με απευθείας φάουλ, αλλά του Γκρασιάν αυτή τη φορά και στο 79′, ο Χαβίτο εντελώς μόνος του, έχασε γκολ που… δεν χάνεται.

Στο 89′ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο τάκλιν και ο Οικονόμου κι έτσι ο ΑΟΚ έμεινε με εννιά παίκτες, όμως στην πεντάλεπτη καθυστέρηση ο Αρης δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί αυτό, αφού ο Κάλατς ήταν συνεχώς σε ετοιμότητα. Μάλιστα στο 92′ οι γηπεδούχοι γλίτωσαν και τα χειρότερα, όταν ο Ονουάτσι μόνος απέναντι στον Σηφάκη πλάσαρε μόλις άουτ. Ο Νιγηριανός επιθετικός στο τελευταίο λεπτό δέχθηκε κι αυτός 2η κίτρινη κάρτα και η λήξη του αγώνα βρήκε την Καβάλα με οκτώ παίκτες.

Κίτρινες κάρτες: Νέτο, Αμπρέου, Σηφάκης – Παβίσεβιτς, Ρινκόν

Κόκκινες κάρτες: 68′ Ντικρόκ (2η κίτρινη), 89′ Οικονόμου, 90’+4 Ονουάτσι (2η κίτρινη)

Άρης (Δημήτρης Μπουγιουκλής): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Κουλουχέρης, Ναφτί, Βαλεντίν (74′ Κάλβο), Φερνάντες, Γκαρσία (55′ Γκρασιάν), Χαβίτο (87′ Λαμπριάκος), Κόκε, Αμπρέου.

Καβάλα (Γιάννης Παπακώστας): Κάλατς, Παβίσεβιτς, Οικονόμου, Φερέιρα, Θεοδωρέλλης, Ντομπρασίνοβιτς (57′ Σιόντης), Ντικρόκ, Μεντί, Ορούμα (72′ Πόποβιτς), Ιωαάννου (4` λ.τρ. Ρινκόν), Ονουάτσι.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών:

Δημήτρης Μπουγιουκλής: «Ήμασταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Έχουμε παράπονα από μια συγκεκριμένη φάση στο πρώτο ημίχρονο όπου έγινε καθαρό πέναλτι. Και είμαι κατηγορηματικός γι’ αυτό. Υπάρχει όμως και μία ακόμη φάση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου και πάλι έγινε ένα μαρκάρισμα στον Χαβίτο. Δεν έχω παράπονα από τους παίκτες μου, χάσαμε πολλές ευκαιρίες και αν έπρεπε να κερδίσει κάποια ομάδα, θα έπρεπε να κερδίσουμε εμείς.

Μετά την δεύτερη αποβολή, ρισκάραμε ακόμη περισσότερο. Χρησιμοποιήσαμε τον Λαμπριάκο, ανεβάσαμε την ομάδα, αλλάξαμε την διάταξή μας και κυνηγήσαμε το γκολ γιατί ξέραμε ότι εκεί θα κρίνονταν το παιχνίδι. Ρισκάραμε πολύ με τις αλλαγές, αλλά μας έλειψε το γκολ. Στο ποδόσφαιρο χρειάζεται να έχεις και λίγη τύχη. Υπάρχουν παιχνίδι που χωρίς αυτές τις ευκαιρίες, σκοράρεις. Μας στεναχωρεί το αποτέλεσμα, ειδικά εμένα που βρίσκομαι αναγκαστικά εδώ. Από αύριο ο νέος προπονητής θα προσπαθήσει να διορθώσει και αυτό το ζήτημα».

Γιάννης Παπακώστας: «Είδατε κι εσείς ότι η Καβάλα, είτε παίζει εντός έδρας ή εκτός, έχει τη δυνατότητα και πάντα προσπαθεί να παίξει ποδόσφαιρο, δίχως να κλειστεί πίσω. Απέναντι σε μια πάρα πολύ καλή ομάδα και σε μια δύσκολη έδρα προσπαθήσαμε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο. Είχαμε την ατυχία να αναγκαστούμε να αλλάξουμε τα πλάνα μας στην αρχή του παιχνιδιού, λόγω του τραυματισμού του Ιωάννου. Ποντάραμε στην ταχύτητα δύο παικτών. Του Ιωάννου και του Ονουάτσι, αλλά δυστυχώς στερηθήκαμε των υπηρεσιών του ενός. Ωστόσο, κρατώντας την κατοχή της μπάλας ήμασταν στο παιχνίδι, αν και ο Άρης ήταν καλύτερος. Είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά θεωρώ ότι μας χαρακτήρισε η καλή αμυντική συμπεριφορά.

Στο πρώτο ημίχρονο κινδυνέψαμε μόλις μία φορά έπειτα από ένα λάθος του Ονουάτσι. Στο δεύτερο ημίχρονο, ισορροπήσαμε περισσότερο το παιχνίδι, γίναμε απειλητικοί, αλλά μας έλειπε η τελική πάσα. Μετά την πρώτη αποβολή, ουσιαστικά ξεκίνησε και η υπεροχή του Άρη που δημιούργησε καταστάσεις, αλλά τόσο η άμυνά μας όσο και ο τερματοφύλακας ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις. Στο τέλος είχαμε επίσης και την κλασική ευκαιρία με τον Ονουάτσι. Όπως και να’ χει, αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες γιατί ήταν συγκεντρωμένοι, πειθαρχημένοι, εργατικοί και σοβαροί. Ο Αρης αξίζει πολύ, έχει εξάλλου αυτόν τον φανταστικό κόσμο.

Οι παίκτες μου έχουν φιλοδοξίες. Το αποδεικνύουν σε κάθε παιχνίδι. Βλέπετε ότι η Καβάλα έχει αρχές στο παιχνίδι της, αλλά και παίκτες που διψούν για διάκριση”, ενώ σε ερώτηση για την διαιτησία του κ. Κουκουλάκη, υποστήριξε: «Δεν σχολιάζω την διαιτησία. Αν έσφαλε ή όχι διαιτητής, αυτό είναι άλλο θέμα. Άκουσα κι εγώ τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Άρη, αλλά δεν έχω γνώμη.

Εγώ συνεχίζω τη δουλειά μου. Είμαι επαγγελματίας και έχουμε σχέση εμπιστοσύνης και σεβασμού με την οικογένεια Ψωμιάδη. Δουλεύουμε προς μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, η ομάδα δείχνει καλό πρόσωπο. Τώρα αν ακούγονται διάφορα σενάρια, μπορεί να επηρεάζουν κάποιους, άλλους να τους κάνουν πιο δυνατούς. Καταλαβαίνετε τι εννοώ. Η συνεργασία μας πάντως, είναι άψογη».