Λίγο πάνω από τη… βάση «έγραψε» η Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου στο τελευταίο της αγωνιστικό τεστ, εν όψει της συμμετοχής της στην τελική φάση του Euro 2012.

Το συγκρότημα του Φερνάντο Σάντος, στο τελευταίο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους, που διεξήχθη στο Κούφσταϊν, επικράτησε με 1-0 της Αρμενίας, ωστόσο προβλημάτισε με την εμφάνισή του στην επανάληψη.

Η Εθνική μας είχε αρκετά καλή παρουσία στο πρώτο 45λεπτο και πήγαινε για… άριστα, ωστόσο στο β’ μέρος μας τα χάλασε, καθώς οπισθοχώρησε, με αποτέλεσμα να απειληθεί ουκ ολίγες φορές από την αντίπαλό της.

Το γκολ που έδωσε τη νίκη στην ομάδα μας σημείωσε με ωραία κεφαλιά ο Κυριάκος Παπαδόπουλος στο 23ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε δύο χαμένα πέναλτι: το πρώτο με τον Σαμαρά στο 70΄( μπλόκαρε ο Μπερεζόφσκι) και το δεύτερο με τον Κατσουράνη στο (απέκρουσε και πάλι ο γκολκίπερ της Αρμενίας).

Πλέον η ομάδα μας θα πρέπει στις μέρες που απομένουν για την πρεμιέρα στο Euro (8/6) κόντρα στην Πολωνία να δουλέψει πάνω στις αδυναμίες της, προκειμένου να μην παρουσιάσει παρόμοια εμφάνιση, με αυτή του β’ ημιχρόνου, απέναντι στους συνδιοργανωτές του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Στο τελευταίο της ματς πριν την πρεμιέρα του Euro 2012, ο Φερνάντο Σάντος δεν επιφύλαξε εκπλήξεις στην ενδεκάδα της Εθνικής μας, ενώ φυσικά δεν άλλαξε ούτε το αγαπημένο του 4-3-3.

Ο Πορτογάλος ξεκίνησε με τον Σηφάκη κάτω από τα δοκάρια, με τους Χολέμπας (αριστερά), Παπασταθόπουλο (δεξιά) ακραίους μπακ και τους Αβραάμ και Κυριάκο Παπαδόπουλο στο κέντρο της άμυνας.

Την τριάδα στον χώρο της μεσαία γραμμής συνέθεταν οι Κατσουράνης και Μανιάτης που είχαν περισσότερο αμυντικούς προσανατολισμούς, με τον Καραγκούνη να είναι λίγο πιο μπροστά.

Όσον αφορά στις τρεις θέσεις της επίθεσης, ο Φορτούνης ξεκίνησε αριστερά, ο Σαλπιγγίδης δεξιά, ενώ ο Γκέκας ήταν η «αιχμή του δόρατος».

Στο πρώτο μέρος η Εθνική μας ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο ματς. Βέβαια, ο αντίπαλος δεν αποτελεί αξιόλογο δείγμα γραφής, ωστόσο οι παίκτες του Σάντος βρήκαν την ευκαιρία να «βγάλουν» στο γήπεδο ενέργεια και πάθος.

Μάλιστα η ανωτερότητα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος μετουσιώθηκε σε γκολ αρκετά νωρίς και συγκεκριμένα στο 23′, με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο να χρίζεται σκόρερ.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο αμυντικός της Σάλκε έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας των Αρμένιων και έκανε το 1-0 για την ομάδα μας.

Το συγκρότημα του Σάντος στη συνέχεια είχε αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του, ωστόσο έπεσε, σ΄έναν πολύ καλό και έμπειρο γκολκίπερ, τον 37χρονο Μπερεζόφσκι της Ντιναμό Μόσχας.

Ο Αρμένιος τερματοφύλακας ήταν σε μεγάλη μέρα, κάτι που φάνηκε στο 71΄ και στο 86’ όταν απέκρουσε τις εκτελέσεις πέναλτι των Σαμαρά και Κατσουράνη αντίστοιχα.

Στο δεύτερο ημίχρονο Σάντος είχε προχωρήσει σε αρκετές αλλαγές, χωρίς πάντως να αλλάξει την διάταξη της ομάδας.

Πάντως στο δεύτερο μέρος η ομάδα μας έχασε τον αγωνιστικό της προσανατολισμό και έκανε αρκετά λάθη, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι Αρμένιοι, που απέκτησαν τα «ηνία» στο ματς.

Οι παίκτες του Μινασιάν, έβγαιναν ταχύτατα στην αντεπίθεση και δημιουργούσαν αρκετά προβλήματα στην άμυνα μας, με αποτέλεσμα στα «γαλανόλευκα καρέ» να χτυπάει συνεχώς συναγερμός.

Παρ’ όλα αυτά η αντίπαλος της Εθνικής μας δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ, καθώς άλλα σουτ δεν βρήκαν στόχο και άλλα εξουδετέρωσε ο Μιχάλης Σηφάκης, ο οποίος έκανε μία εκπληκτική επέμβαση στο 46ο λεπτό.

Αρμενία-Ελλάδα 0-1

Γκολ: 23′ Κυριάκος Παπαδόπουλος

Κίτρινες: Αβραάμ Παπαδόπουλος

Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Σηφάκης, Παπασταθόπουλος (60΄ Μάκος), Χολέμπας (60΄ Τζαβέλλας), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Μανιάτης, Καραγκούνης (46΄ Φωτάκης), Σαλπιγγίδης (85΄ Μήτρογλου), Φορτούνης (46΄ Σαμαράς), Γκέκας (60΄ Φετφατζίδης)

Αρμενία (Βαρντάν Μινασιάν): Μπερεζόφσκι, Χοβσεπιάν, Αρζουμανιάν, Αλεξανιάν (78΄ Μικογιάν), Χαϊραπετιάν, Μκρτσιάν, Μχιταριάν, Χαζαριάν (88΄ Σαρκίσοφ), Μανογιάν, Μάρκος Πιτσέλι (73΄ Αρτούρ Γεντιγκαριάν), Μόβσισιάν