Δεν κατάφερε, για άλλη μια φορά, η Εθνική μπάσκετ να προσπεράσει το εμπόδιο της Αργεντινής και να φτάσει στους τέσσερις των Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου. Όπως και στην Αθήνα, το ελληνικό συγκρότημα, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, γνώρισε την ήττα με 80-78 από τους «μπιανκοσελέστε» στα προημιτελικά και δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα μετάλλιο. Η ελληνική ομάδα αποχαιρετά την Κίνα με την πέμπτη θέση, όπως και στις δύο προηγούμενες  συμμετοχές της σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Το ξεκίνημα για την Εθνική ήταν πολύ καλό, με τον Κώστα Τσαρτσαρή σε μεγάλη μέρα και με τρίποντο του Φώτση η Εθνική προηγήθηκε με 19-23 στο 9’ σε ένα κλειστό γενικά παιχνίδι.

Από την άλλη πλευρά ο ΤΖινόμπιλι και ο Σκόλα έπαιρναν τις περισσότερες προσπάθειες για την Αργεντινή, με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 22-23.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, ωστόσο η Εθνική με ένα μικρό σερί πήρε προβάδισμα 5 πόντων (33-38). Ο Τζινόμπιλι όμως ήταν ασταμάτητος έχοντας 4/6 τρίποντα και το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 39-40.

Στην τρίτη περίοδο η Αργεντινή μπήκε πιο δυνατά και με την Εθνική να υποπίπτει σε σειρά λαθών, πήρε προβάδισμα με 50-46 και 56-53. Με τους Βασιλόπουλο και Μπουρούση κύριους εκφραστές των ελληνικών προσπαθειών η τρίτη περίοδος έκλεισε στο -1 για την Ελλάδα (56-55).

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Αργεντίνους  να παίρνουν προβάδισμα 7 πόντων (62-55) χάρη στην ευστοχία τους από τα 6.25. Η Εθνική ωστόσο κατάφερε άμεσα να ρίξει τη διαφορά στον ένα πόντο (64-63).Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, αλλά τελικά την Αργεντινή να παίρνει την νίκη με 80-78 και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 40-39, 55-56, 80-78

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ελλάδα: Φώτσης 17, Τσαρτσαρής 13, Μπουρούσης 12, Βασιλόπουλος 10, Σπανούλης 9, Διαμαντίδης 6, Ζήσης 5, Παπαλουκάς 4, Σχορτσανίτης 2, Πρίντεζης, Γλυνιαδάκης, Πελεκάνος.

Αργεντινή: Σκόλα 11, Τζινόμπιλι 24, Ντελφίνο 23, Νοτσιόνι 12, Πριτζιόνι 3, Λ. Γκουτιέρες 3, Ομπέρτο, Ρ.Χ Γκονζάλες, Κάμερικς, Πόρτα, Κουιντέρος, Χ.Π Γκουτιέρες.