Ο Ολυμπιακός κέρδισε 2-1 τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι «αιωνίων» και ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση-τίτλο, αφού ξέφυγε με 10 βαθμούς από τους «πράσινους», ωστόσο τα επεισόδια που σημειώθηκαν με το τέλος του αγώνα και τα διαιτητικά σφάλματα έφεραν την… έκρηξη στη Super League.

Οι «πράσινοι» μίλησαν για οχετό και αίσχος, ο Ολυμπιακός απάντησε παραδεχόμενος πως το γκολ του Κατσουράνη που ακυρώθηκε στο 82’ ήταν έγκυρο, ενώ αναφορικά με τον Σισέ είπε πως δεν έδειξε την ίδια ευαισθησία όταν οι οπαδοί της ομάδας του κυνηγούσαν τους συμπαίκτες του, μετά το 1-0 με τον Ολυμπιακό Βόλου στο ΟΑΚΑ.

Πλέον, αναμένονται εξελίξεις αφού οι «πράσινοι» ζητούν την απομάκρυνση του Βαγγέλη Μαρινάκη από την προεδρία της Super League. Να σημειωθεί ότι στα γραφεία της Λίγκας άγνωστος έριξε αυτοσχέδιο εκρηκτικό μηχανισμό, ενώ οι φίλοι του Παναθηναϊκού έδωσαν ραντεβού έξω από την ΕΡΤ για να διαμαρτυρηθούν για την «μεροληψία» όπως αναφέρουν της κρατικής τηλεόρασης υπέρ του Ολυμπιακού.

Για την ιστορία, στο αγωνιστικό κομμάτι ο Μιραλάς άνοιξε το σκορ στο 19’, ενώ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Λέτο στο 58’. Στο 82’ ακυρώθηκε λανθασμένα το γκολ του Κατσουράνη, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζιμπούρ διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού στο 95’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Βασίλης Τοροσίδης, ο οποίος σήμερα με δήλωσή του ζήτησε συγνώμη τόσο από τους οπαδούς του Ολυμπιακού και τους συμπαίκτες του, όσο και από τους Έλληνες διεθνείς του Παναθηναϊκού.

Σήμερα, στο ΟΑΚΑ ΑΕΚ και Πανιώνιος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1. Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Λυμπερόπουλο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ ο Πανιώνιος απάντησε στο 89’ μετά από συνδυασμό των δανεικών παικτών του Ολυμπιακού, Γκαλίτσιου και Μήτρογλου και γκολ του δεύτερου. Να σημειωθεί ότι ο Πανιώνιος θα έπρεπε να αγωνίζεται με δέκα παίκτες στο δεύτερο ημίχρονο, αφού εκτός φάσης ο Ριέρα γρονθοκόπησε τον Καφέ.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Καβάλα έμεινε στο 0-0 με τον Πανσερραϊκό στο «Ανθή Καραγιάννη», ενώ στο «Πανθεσσαλικό» ο Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ηρακλή. Ο «Γηραιός» μετά το παιχνίδι εξέδωσε ανακοίνωση και κατήγγειλε επίθεση σε μέλος της αποστολής του και ο Ολυμπιακός απάντησε πως δεν γνωρίζει τίποτα για το περιστατικό.

Σπουδαίο «διπλό» πήρε η Κέρκυρα η οποία κέρδισε 2-0 τον Αστέρα στην Τρίπολη και έβαλε τους γηπεδούχους σε περιπέτειες σε ότι αφορά την παραμονή τους στην κατηγορία. Ατρόμητος και Άρης έμειναν στο… στείρο 0-0 στο Περιστέρι, με τους «κίτρινους» να έχουν δύο δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος, ο αγώνας ΠΑΟΚ-Εργοτέλης αναβλήθηκε, λόγω των υποχρεώσεων του «Δικέφαλου» στο Europa League.