Ο Παναθηναϊκός, στο ντεμπούτο του Φάμπρι στον πάγκο του, επιβλήθηκε την Τετάρτη με 2-1 σκορ του Πλατανιά στο ΟΑΚΑ, αποκτώντας ένα… εύθραυστο προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι «πράσινοι» πήραν… αέρα δύο τερμάτων χάρη σε γκολ των Πάπε Σο (16′) και Τοτσέ (82′), εντούτοις ο Ναζλίδης μείωσε στο 82′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στα Περιβόλια Χανίων.

O αγώνας

Ο νέος τεχνικός του «τριφυλλιού» παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-2-3-1, με τους εξής 11 παίκτες:

Ο Ορέστης Καρνέζης για ακόμη ένα ματς ήταν ο «φύλακας άγγελος» της εστίας των «πράσινων», ενώ η τετράδα της άμυνας αποτελείτο από τους Σεϊταρίδη, Τριανταφυλλόπουλο, Πίντο και Χουχούμη, από δεξιά προς αριστερά.

Στο κέντρο, οι δύο κόφτες ήταν οι Σο-Βιτόλο, μπροστά τους ήταν οι Μαυρίας (δεξιά), Σισοκό (κέντρο), Μπαρμπαρούσης (αριστερά), ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Τοτσέ.

Στον αντίποδα, ο Άγγελος Αναστασιάδης έδωσε φανέλες βασικού στους: Λαζαρίδη, Αργυρόπουλο, Κουρτεσιώτη, Κανακούδη, Ναζλίδη, Μαραγκουδάκη, Αγκιλέρα, Κάλαταιτζιτς, Μιρτσέτα, Ντόε και Τετέ.

Οι γηπεδούχοι, αν και δεν ήταν καλύτεροι από τον Πλατανιά, είχαν τρεις πολύ καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, εκ των οποίων αξιοποίησαν τη μία, παίρνοντας το προβάδισμα.

Σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Πάπε Σο, που, μετά το ματς Κυπέλλου με την Προοδευτική, βρήκε εκ νέου δίχτυα στη συγκεκριμένη διοργάνωση στο 16ο λεπτό με κεφαλιά, έπειτα από το κόρνερ του Σεϊταρίδη.

Στο 38΄, ο Σεϊταρίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή, όπως φάνηκε από το τηλεοπτικό ριπλέι, ωστόσο ο διαιτητής υπέδειξε φάουλ στη γραμμή, ενώ, πριν κλείσει το πρώτο μέρος, ο Τοτσέ σούταρε σε άδεια εστία και η μπάλα βρήκε πάνω στον πεσμένο Σο.

Δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, οι «πράσινοι» είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως ο Σισοκό προσπάθησε -ανεπιτυχώς- να τελειώσει μόνος του τη φάση, ενώ δίπλα του ήταν δύο συμπαίκτες του.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Ιβοριανός για τον Παναθηναϊκό το πέτυχε ο Τοτσέ στο 62’, αφού βέβαια πρώτα ο Καρνέζης είχε σώσει την ομάδα του Φάμπρι σε κεφαλιά του Μαραγκουδάκη στο ξεκίνημα του β’ μέρους.

Έπειτα από μία λανθασμένη εκτίμηση του Ντόε στη βαθιά μπαλιά που επιχείρησε ο Τριανταφυλλόπουλος, ο Ισπανός επιθετικός που ακολούθησε τη φάση με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λαζαρίδη.

Ο Πλατανιάς, που στο δεύτερο μέρος δεν είχε «καθαρή» ευκαιρία, κέρδισε πέναλτι στο 82΄ μετά την ανατροπή του Πίντο στον Ναζλίδη. Ο «παθών» εκτέλεσε και μείωσε σε 2-1 και ύστερα από αυτήν την εξέλιξη τα πάντα είναι… ρευστά όσον αφορά στην πρόκριση.

Παναθηναϊκός- Πλατανιάς 2-1

Γκολ: 16′ Πάπε Σο, 65′ Τοτσέ – 82′ πεν. Ναζλίδης

Κίτρινες: Σισοκό, Πίντο – Μαραγκουδάκης, Ντόε, Ναζλίδης
Κόκκινες:

Παναθηναϊκός (Φάμπρι): Καρνέζης, Σισοκό, Πίντο, Βιτόλο, Μαυρίας, Τοτσέ, Σεϊταρίδης, Σο, Μπαρμπαρούσης (56′ Κουίνσι), Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος