Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα η Δόξα Δράμας, η οποία επιβλήθηκε με 2-1 του Πιερικού, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη με γκολ από τα αποδυτήρια πήρε προβάδισμα στο σκορ. Μόλις στο 3’, μετά από συρτή σέντρα του Μουρατίδη ο Μαρκόφσκι με προβολή από κοντά έκανε το 1-0.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξή της επανάληψης οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με ωραία εκτέλεση φάουλ του Γκονζάλες.

Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη ήταν να μειώσει σε 2-1 με εκτέλεση φάουλ του Θάνου στο 72’.

Δόξα Δράμας: Καρατζιοβαλής, Παπαθανασίου, Γαλακτερός, Σαμαράς, Πακάλτσης, Μουρατίδης Χ., Γκονζάλες (56΄ Μπαξεβανίδης), Γκίκας (74΄ Εντούρ), Πινδώνης, Χλωρός (44΄ Τσουκαλάς), Μαρκόφσκι.

Πιερικός: Κοτταράς, Καλλιμάνης, Παντελιάδης, Παστός (46΄ Θάνος), Εξουζίδης, Τασίδης, Μαρτίνες, Μανουσαρίδης, Πέντα, Ολγκίν (46΄ Τσιτλακίδης), Ντεμπελέ.