Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκα πήρε ο Πανθρακικός, ο οποίος κέρδισε με 1-0 στην Κομοτηνή τον Πανιώνιο. Το γκολ που χάρισε το πρώτο “τρίποντο” στην ομάδα του Εμίλιο Φερέρα σημείωσε ο Κλεμέν στο 76’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Να σημειωθεί ότι ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μαϊστόροβιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Πανθρακικός προσπάθησε να ανοίξει το σκορ στο 9’ με τον Κωνσταντινίδη να σεντράρει και τον Μπεβάκουα από κοντά να μπορεί να σκοράρει. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ριέρα σέντραρε και ο Μπεβάκουα και πάλι δεν κατάφερε να πετύχει γκολ.

Ο Πανιώνιος στο 24’ βγήκε μπροστά, αλλά ο Σκούφαλης με κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ρόκα, ενώ στο 28’ η κεφαλιά του Κουμορτζί πέρασε άουτ. Στο 34’ ο Μπάρκογλου νικήθηκε από τον Ρόκα, ενώ στο 37’ το σουτ του Μάκου πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος έχασε δύο αλλεπάλληλες προσπάθειες να σκοράρει. Στο 58’ ο Σκούφαλης δεν στόχευσε σωστά με το κεφάλι, ενώ στο 59’ ο Χούτος έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Ρόκα.

Το γκολ για τον Πανθρακικό ήρθε στο 76ο λεπτό. Ο Κλέμεν με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Κρέσιτς και άνοιξε το σκορ.

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ και αντίθετα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μαϊστόροβιτς είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Γκολ: 76’ Κλεμέν

Κίτρινες κάρτες: Λόπεζ, Αγγελόπουλος, Ζαπρόπουλος, Ολίσε – Μάκος, Νικολάου, Χούτος, Μαϊστόροβιτς, Κοντοές, Κουμορτζί

Κόκκινες κάρτες: 87’ Μαϊστόροβιτς

Πανθρακικός (Εμίλιο Φερέρα): Ρόκα, Αργυρίου, Τροΐζι (53’ Αγγελόπουλος), Ζαπρόπουλος, Κλεμάν, Ολίσε, Λόπεζ, Πόνσε (80’ Ρομπίνιο), Κωνσταντινίδης, Μπεβάκουα (90’ Ντιαλό), Ριέρα.

Πανιώνιος (Έβαλντ Λίνεν): Κρέσιτς, Μανιάτης, Κουτσόπουλος, Κοντοές, Μαϊστόροβιτς, Σκούφαλης (66’ Ντελούρα), Μάκος, Νικολάου (80’ Καπετάνος), Κουμορτζί, Μπάρκογλου (80’ Άντερσον), Χούτος.