Μια ιστορική νίκη πήρε ο Πανιώνιος. Οι “κυανέρυθροι” κέρδισαν 68-66 τη Ρεάλ Μαδρίτης, αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ για 30 λεπτά και μετατρέποντας σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Τελικά ο Άαρον Μάιλς με λέι-απ χάρισε τη νίκη στον Πανιώνιο, με αποτέλεσμα η ομάδα της Νέας Σμύρνης να μπει με το… δεξί στο δεύτερο γύρο του Δ’ ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης του μπάσκετ.

Στην πρώτη περίοδο ο Πανιώνιος κέρδιζε 17-13 με τους Τσβέτκοβιτς και Μπάξτερ να φτάνουν στο καλάθι της Ρεάλ. Η καλή άμυνα του Πανιώνιου ανάγκασε τη Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο να σκοράρει μόλις 12 πόντους, με αποτέλεσμα οι “κυανέρυθροι” να πάρουν προβάδισμα με 41-25

Από εκεί και πέρα η Ρεάλ Μαδρίτης μείωσε σε 60-45, με το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στο τέλος του αγώνα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι Ισπανοί με σερί 16-0 έφτασαν το 60-58 και ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό 64-64 και 66-66. Ο Μάιλς με λέι-απ πέτυχε το 68-66 και χάρισε στον Πανιώνιο με τεράστιας σημασίας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 41-25, 60-45, 68-66

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 4, Τσβέτκοβιτς 21 (3), Ζορόσκι 10 (1), Γεωργαλής 2, Καλαμπόκης 6, Μάιλς 7, Ραίτσεβιτς, Κένταλ 5, Γιαννούλης 2, Νίκολιτς, Μπάξτερ 8, Ντικούδης 3.

Ρεάλ Μαδρίτης (Χοάν Πλάθα): Σάντσες, Χόσλεϊ 3, Ρέγιες 10, Μουμπρού 6 (2), Ερβέλ 12 (2), Μάσεϊ 9, Μπούλοκ, Γιουγ 1, Λόπεθ 7, Τόμας 18 (2).