Μία από τις πιο χρυσές σελίδες στην ιστορία του έγραψε ο ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνκοβιτς, κατάφερε να επικρατήσει –και μάλιστα με ανατροπή- 2-1 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στο «ΓΣΠ», πετυχαίνοντας έτσι την παρθενική της νίκη στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι πρωταθλητές Κύπρου βρέθηκαν να χάνουν στο 63’ μετά το γκολ του Ζιριάνοφ, ωστόσο δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τέρματα των Μαντούκα (73’) και Αΐλτον (75’) πήρε την πολυπόθητη νίκη.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Πόρτο νίκησε με 2-1 την Σαχτάρ Ντόνετσκ, μολονότι βρέθηκε και αυτή πίσω στο σκορ, με το γκολ του Λουίζ Αντριάνο στο 12′.

Στο 38’ο Χουλκ ισοφάρισε για τους «δράκους», ενώ ο Κλέμπερ στο 51΄χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Περέιρα.

Μοιρασιά στο «Βέστφαλενσταντιον»

Στον όμιλο του Ολυμπιακού, Ντόρτμουντ και Άρσεναλ  αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ προηγήθηκε με γκολ του Φαν Πέρσι στο  42′ ωστόσο δέχτηκε την ισοφάριση από τον Πέρισιτς στο 88′.

Από εκεί και πέρα, πλούσιο σε γκολ και συγκινήσεις ήταν η «τιτανομαχία» της Μπαρτσελόνα με την Μίλαν στο «Καμπ Νου», το τέλος της οποίας βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 2-2 σκορ.

Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν μόλις στο 1’ με τον Πάτο, οι «μπλαουγκράνα» γύρισαν το ματς με τέρματα των Πέδρο (36’) και Βίγια (50’), όμως οι «ροσονέρι» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Κι αυτό γιατί ο Τιάγκο Σίλβα με γκολ στο 90’ χάρισε τον πολύτιμο βαθμό στην πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Ισόπαλος ωστόσο, έληξε και το άλλο ματς του ομίλου, καθώς η Βικτόρια Πλζεν με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων απέσπασε ισοπαλία 1-1 από την Βικτόρια Πλζεν.

Στον 5ο όμιλο η Τσέλσι επικράτησε με 2-0 της Λεβερκούζεν, κάνοντας ποδαρικό με το δεξί στη διοργάνωση, ενώ στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Γκενκ και Βαλένθια αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0 στο Βέλγιο.