Μια εύκολη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο “Γ. Καραϊσκάκης”, κερδίζοντας με 4-1 τον Πανσερραϊκό και συνέχισε με το απόλυτο των νικών μετά το τέλος και της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι” άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό. Ο Λέτο με κόρνερ βρήκε στην περιοχή τον Κοβάσεβιτς, ο οποίος με γυριστό σουτ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κοτταρά και άνοιξε το σκορ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκαλέτι με προσωπική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή της ομάδας των Σερρών, πέρασε τον Διγκόζη και με πλασέ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0. Στο 37’ ο Ντάρκο Κοβάσεβιτς θα μπορούσε να πετύχει το τρίτο γκολ των “ερυθρόλευκων”, αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός μπήκε αποφασισμένος να μειώσει το σκορ, αλλά το σουτ του Γκουγκουλιά στο 46’ και το 48’ κατέληξαν κόρνερ, μετά από παρέμβαση του Αντώνη Νικοπολίδη. Στο 69’ μάλιστα ο Πατρίκ Ζουντί σε μια σέντρα-σουτ που επιχείρησε, είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού.

Στο 81’ ήρθε η ώρα του Ντιόγο να χριστεί σκόρερ. Μετά από σέντρα του Τοροσίδη, ο Βραζιλιάνος επιθετικός έστειλε τη μπάλα στην αντίθετη μεριά της εστίας του Κοτταρά, “γράφοντας” το 3-0.

Ο Πανσερραϊκός μείωσε τελικά στο 85’ με πέναλτι του Τάντιτς, έπειτα από χέρι του Τοροσίδη στην περιοχή, ενώ το 4-1 διαμόρφωσε ο Όσκαρ στο 88ο λεπτό.

Γκολ: 23’ Κοβάσεβιτς, 27’ Γκαλέτι, 81’ Ντιόγο, 88’ Όσκαρ – 85’ πεν. Τάντιτς

Κίτρινες κάρτες: Τοροσίδης – Καλλιμάνης, Διγκόζης, Αντάντο

Ολυμπιακός (Eρνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Αβ. Παπαδόπουλος, Άντζας, Ντομί, Ντούντου, Στολτίδης, Γκαλέτι (83’ Όσκαρ), Λέτο, Ντιόγο (90’ Μήτρογλου), Κοβάσεβιτς (73’ Μπελούτσι).

Πανσερραϊκός (Γιάννης Παπακώστας): Κοτταράς, Καλλιμάνης, Κόλεν, Γκογκουλιάς (54′ Μπανγκούρα), Τάντιτς, Ζουντί, Πιπίνης (66’ Αντάντο), Μιλένκοβιτς, Αμπουμπακάρι, Μπαϊκαρά (46’ Χέρεθ), Διγκόζης.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ερνέστο Βαλβέρδε: “Στο πρώτο ημίχρονο στα παιχνίδια που είχαμε παίξει ως τώρα δεν κάναμε καλές εμφανίσεις, όμως σήμερα ήμασταν καλοί, μπήκαμε δυνατά από το πρώτο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος, σ’ ένα διάστημα ο ρυθμός μας έπεσε, όμως προς το τέλος του αγώνα ανεβάσαμε το ρυθμό μας. Κάθε παιχνίδι έχει δυσκολίες και εμείς θέλουμε τη νίκη. Στόχος μας είναι να ικανοποιούμε τον κόσμο μας, να φεύγουν από το γήπεδο και να είναι ευχαριστημένοι με την εμφάνισή μας. Αν οι παίκτες έχουν να παίξουν δύο ματς σε σύντομο διάστημα τότε κάποιοι από αυτούς δεν μπορούν να επανέθλουν στο 100% της φυσικής κατάστασής τους, αλλά και στον ψυχολογικό τομέα θα είναι δύσκολο καθώς οι παίκτες έχουν στο μυαλό τους ένα μας και θέλει χρόνο για να κοιτάξουν το επόμενο. ‘Εχω πολλούς παίκτες και θέλω να δώσω σε όλους κίνητρο. Αυτό που συμβαίνει (σ.σ. το ροτέισιον) δεν είναι κάτι καινούργιο, συμβαίνει και σε άλλες ομάδες των άλλων πρωταθλημάτων. Καταλαβαίνω πως ο κόσμος μπορεί να έχει 11 παίκτες στο μυαλό τους και θέλει να τους βλέπει στην 11αδα, αλλά για μένα είναι καλύτερο να στηροζόμαστε και να χρησιμοποιούμε όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες. Μπορεί να κρύβει κινδύνους αυτό, αλλά είμαι εδώ για να κάνω το καλύτερο για την ομάδα”.

Γιάννης Παπακώστας: “Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, όπως είναι όλα στις έδρες των μεγάλων ομάδων. Προσπαθήσαμε να είμαστε συγκεντρωμένοι και να μη δώσουμε χώρο στον αντίπαλο. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε τη μπάλα και έτσι έγινε το 1-0. Στο β΄ μέρος προσπαθήσαμε να πάρουμε το χώρο του κέντρου. Υπήρχε ένα διάστημα που είχαμε ευκαιρίες, πιστεύω πως σε εκείνο το διάστημα δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Η έκταση του σκορ πιστεύω πως μα αδικεί. Παίξαμε με μια μεγάλη ομάδα όπως ο Ολυμπιακός, σε μια χρονική στιγμή που αρχίζει να φαίνεται η δουλειά του Βαλβέρδε στον αγωνιστικό χώρο. Πήραμε το μάθημά μας, συνεχίζουμε και θα προσπαθήσουμε να φανούμε πιο δυνατοί. Με αφορμή τη μεγάλη έκπληξη που είχε κάνει ο ΠΑΣ Γιάννινα επί θητείας του στο Κύπελλο Ελλάδας, αποκλείοντας τον Ολυμπιακό στη φάση των «8», του έγινε η ερώτηση για το αν πίστευε σε ένα θετικό αποτέλεσμα πριν το ματς: «Πάντα ο οποιοσδήποτε πιστεύει στο καλύτερο δυνατό πριν το ματς και μεις πιστεύαμε σε ένα καλό αποτέλεσμα”.

Λουτσιάνο Γκαλέτι: “Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι. Παίξαμε απέναντι σε μια καλή ομάδα. Είμαστε χαρούμενοι γιατί νικήσαμε και γιατί βελτιωθήκαμε σε ορισμένους τομείς. Έχουμε κάνει πολύ καλή προετοιμασία. Ο προπονητής έχει πολλούς και καλούς παίκτες στη διάθεσή του και είναι σε δύσκολη θέση γιατί πρέπει από αυτούς να διαλέγει σε κάθε παιχνίδι κάποιους και κάποιους άλλους να τους αφήνει εκτός”.

Όσκαρ Γκονζάλες: “Με γεμίζει εμπιστοσύνη και δύναμη το γκολ. Είναι σημαντικό το τρία στα τρία στο πρωτάθλημα αφού είμαστε πρώτοι. Θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς να πάρουμε και στα εκτός έδρας ματς”.

Αβραάμ Παπαδόπουλος: “Μπήκαμε δυνατά στο ματς όπως μα είχε ζητήσει ο προπονητής μας. Δεν με αγχώνει που είμαστε πρώτοι (σ.σ. του έγινε ερώτηση γιατί πρώτη φορά βρίσκεται μόνος πρώτος με ομάδα), θέλω να βελτιωθώ όσο το δυνατόν περισσότερο μέσα από την ομάδα”.

Βασίλης Τοροσίδης: “Μπαίνουμε σε καλό δρόμο, ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο και νικήσαμε εύκολα”.

Γιάννης Γκουγκουλιάς: “Ήταν ένα δύσκολο ματς απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα. Το πρώτο γκολ μπήκε γρήγορα και αυτό έκρινε πολλά. Αν δεν είχε μπει ίσως να ήταν διαφορετικά κάποια πράγματα”.

Σάββας Θεοδωρίδης: “Ίσως είναι η καλύτερη φετινή μας εμφάνιση. Βγήκε η δουλειά που γίνεται στις προπονήσεις και πιστεύω πως είναι θέμα χρόνου να είμαστε απόλυτα έτοιμοι”.