Επαγγελματική νίκη με 2-0 πέτυχε ο ΠΑΟΚ επί του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα, για την 7η αγωνιστική της Super League. H ομάδα του Φερνάντο Σάντος καθάρισε το παιχνίδι μέσα σε τρία λεπτά, χάρη σε γκολ του Λίνο στο 43’ και του Αραμπατζή στο 45+1’.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 34 ο ΠΑΣ είχε δοκάρι με τον Σαιτιώτη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, επέβαλε το ρυθμό του με το… καλησπέρα, ωστόσο υστερούσε στην τελική προσπάθεια.

Στον αντίποδα η ομάδα του Γιώργου Παράσχου «φλέρταρε» δύο φορές με το γκολ, με πρωταγωνιστή σε αμφότερες τον Γιώργο Σαϊτιώτη.

Ο Έλληνας επιθετικός του «Άγιαξ» της Ηπείρου στο 20’ βρέθηκε τετ α τετ με τον Κώστα Χαλκιά, με τον πορτιέρο του «δικεφάλου» του Βορρά, όμως να αναδεικνύεται νικητής στην
μεταξύ τους «μάχη».

Δεκατέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαιτιώτης και πάλι εκτέλεσε φάουλ και είδε τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι των γηπεδούχων, αφού πρώτα τη βρήκε λίγο ο διεθνής πορτιέρο.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μέσα σε τρία λεπτά κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ και να «καθαρίσουν» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Στο 43’ ο Λίνο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Σικαλιά, κάνοντας το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα ο Νίκος Αραμπατζής έκανε σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο και άλλαξε πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη οι παίκτες του ΠΑΟΚ διατήρησαν άνετα τον έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψαν στους παίκτες των Ιωαννίνων να απειλήσουν την εστία του Χαλκιά, με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Κίτρινες: Κονσεϊσάο, Ιβιτς, Σορλέν – Κανακούδης, Βάντερσον, Ντάσιος

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Γκαρσία, Κονσεϊσάο, Τσιρίλο, Σορλέν, Μαλεζάς, Παπάζογλου (73΄ Φωτάκης), Λίνο, Βιεϊρίνια (82΄ Κουτσιανικούλης), Ιβιτς (86΄ Κοντρέρας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιώργος Παράσχος): Σικαλιάς, Ντάσιος, Στάθης (65΄ Τζανής), Κούσας, Κώτσιος, Κανακούδης, Μενδρινός, Σαϊτιώτης, Μαϊστόροβιτς, Μπακαγιόκο (74΄ Σιαλμάς), Βάντερσον (57΄ Ντιμπαλά).

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0