Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με τον Παναθηναϊκό, τον Άρη και τον Πανελλήνιο βρίσκεται ο Ολυμπιακός, ο οποίος κέρδισε με 84-50 στο Στάδιο Ειρήνης και Φίλιας τον Κολοσσό. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη πήρε από την αρχή το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη, χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στους Ροδίτες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκλεισε μπροστά στο σκορ με 24-10, ενώ στο δεύτερο οι Πειραιώτες έμειναν χωρίς καλάθι για 5.5 λεπτά, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να μειώσει σε 33-25.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και με ένα σερί 12-0, ξέφυγε 51-31, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στο +29 με το σκορ στο 62-33. Στην τελευταία περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” έριξαν τον ρυθμό τους και έφτασαν στη νίκη με 34 πόντους διαφορά και το φωτεινό πίνακα να δείχνει 84-50.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 33-25, 62-33, 84-50

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 10 (2), Πελεκάνος 3 (1), Τσίλντρες 24 (2), Πρίντεζης, Ερτσεγκ 4, Μπουρούσης 12 (1), Χαλπερίν, Γκριρ 12 (2), Τεόντοσιτς 5 (1), Βασιλόπουλος 4, Σχορτσιανίτης 4.

Κολοσσός Ρόδου (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Χάρις 16, Παντελιάδης 6, Βασίλιεβιτς, Τζόγκο, Σταυρόπουλος, Ασημακόπουλος 2, Σμιθ 22 (2), Χαρίσης 2, Τσάμης 2, Τσέρανιτς, Αυγενικος.