Τη νίκη με 81-60 απέναντι στα Τρίκαλα πήρε ο Ολυμπιακός στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 24ης αγωνιστικής και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου. Τα Τρίκαλα δεν κατάφεραν να πετύχουν και πολλά απέναντι στους «ερυθρόλευκους» του Παναγιώτη Γιαννάκη, οι οποίοι θα αγωνιστούνμε πλεονέκτημα έδρας μέχρι το τέλος των πλέι οφ.

Ο Ολυμπιακός, που παρατάχτηκε με πολλούς παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής συμβάδιζε στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τα Τρίκαλα, το οποίο έληξε 23-20 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες πέτυχαν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με δέκα πόντους 30-20, γεγονός που έδωσε πρόωρο τέλος στο παιχνίδι. Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 42-33, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα.

Στην τρίτη περίοδο η διαφορά άνοιξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται στο 30’, 60-41, ενώ η τέταρτη περίοδος πήρε διαδικαστικό χαρακτήρα και οι γηπεδούχοι επικράτησαν με το τελικό 81-60.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 42-33, 60-41, 81-60.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Πελεκάνος 3, Τσίλντρες 14 (1), Βούιτσιτς 2, Μιλόσεβιτς 13 (1), Μπουρούσης 11, Σλούκας 3 (1), Έρτσεγκ 2, Τεόντοσιτς 14 (3), Βουγιούκας 7, Πρίντεζης 12 (1), Βασιλόπουλος.

Τρίκαλα (Βαγγέλης Αγγέλου): Λεπενιώτης 6, Κακλαμάνος 9 (2), Παπαχρήστος 3, Μπόγδανος 2, Γιανγκό 6, Έιβερι 4 (1), Τζιγκάνοβιτς 11, Χαριτόπουλος 11 (1), Μουτόμπο 6, Πέττας 2, Νικολαΐδης, Κατσαρές.