Την κούρσα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκα συνεχίζει να οδηγεί ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” κέρδισαν εύκολα με 2-0 τον Εργοτέλη στο “Γ. Καραϊσκάκης” και διατήρησαν το αήττητό στα έδρας παιχνίδια τους. Τα γκολ πέτυχαν στο 27’ ο Κοβάσεβιτς και στο 34΄ ο Ντουντού.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες και παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τα τελευταία του παιχνίδια, καθώς δε χαράμισε ένα ημίχρονο μέχρι να ανοίξει το σκορ. Στο 27’ μετά από ενέργεια του Τάσου Πάντου, ο Κοβάσεβιτς νίκησε τον Δασκαλάκη και σημείωσε το 1-0, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Ντουντού με προβολή, μετά από κόρνερ του Λέτο κεφαλιά – πάσα του Ντιόγο σημείωσε το 2-0. Για τον Εργοτέλη αίσθηση προκάλεσε η μη χρησιμοποίηση του καλύτερου παίκτη στο παιχνίδι του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, Βασίλη Κουτσιανικούλη στο βασικό σχήμα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε εξίσου δυνατά με το πρώτο μέρος και στο 48’ το σουτ του Γκαλέτι πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Δασκαλάκη. Στο 50’ ο Κοβάσεβιτς δεν μπόρεσε να πλασάρει τον τερματοφύλακα του Εργοτέλη, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκαλέτι με σουτ δε μπόρεσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ.

Στο 59’ ο Κουτσιανικούλης μπήκε στο γήπεδο και η απόδοση του Εργοτέλη ανέβηκε κατακόρυφα. Στο 86’ ο Ορφανός δεν κατάφερε να μειώσει το σκορ, ενώ στο 90’ ο Κουτσιανικούλης μπήκε κατά μέτωπο στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά ο Ζεβλάκοφ τον ανέκοψε την τελευταία στιγμή.

Κίτρινες κάρτες: Νικοπολίδης, Α. Παπαδόπουλος – Φερνάντες

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος (89’ Κ. Παπαδόπουλος), Ζεβλάκοβ, Πατσατζόγλου, Γκαλέτι, Ντουντού, Κοβάτσεβιτς (76’ Όσκαρ), Ντιόγκο, Λέτο (69. Τζόρτζεβιτς).

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Πλάσενγκερ, Φερνάντες, Ορφανός, Κορδονούρης, Τζούνιορ (82’ Φραγκουλάκης), Μπουντιμίρ, Γραμμόζης (59’ Ρομάνο), Ροζέριο (59’ Κουτσιανικούλης), Κένεντι, Ογκουνσότο.

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ερνέστο Βαλβέρδε: “Είμαι ικανοποιημένος μόνο από το 2-0 και όχι από την εμφάνιση ειδικά του δευτέρου ημιχρόνου. Ξεκινήσαμε καλά, είχαμε πάθος και για αυτό καταφέραμε να πετύχουμε δύο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο πέσαμε, δεν είχαμε τον ίδιο ρυθμό και ίδια απόδοση. Εκμεταλλευτήκαμε τα κενά και καταφέραμε να πετύχουμε δύο τέρματα. Είναι πραγματικότητα πως η απόδοση μας δεν είναι το ίδιο καλή εκτός Καραϊσκάκη και δουλεύουμε πάνω σ’ αυτό. Να καταφέρουμε να έχουμε παρόμοιες εμφανίσεις και εκτός ή έστω καλύτερες. Είναι δύσκολο να πηγαίνεις εκτός έδρας και να παίζεις με ομάδες που δεν αφήνουν κενά, όμως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε. Κάθε αγώνας είναι διαφορετικός και διαφορετική ευκαιρία. Είναι ένας αγώνας πολύ δύσκολος με τον Παναθηναϊκό γιατί λόγω της θέσης του θα παίξει με υψηλό κίνητρο για να το κερδίσει και όπως κάθε ντέρμπι είναι δύσκολο. Είναι όμως ένα παιχνίδι που και εμείς θέλουμε να το κερδίσουμε γιατί θα είναι μια σημαντική εκτός έδρας νίκη, με ένα δυνατό αντίπαλο και θα αυξήσουμε τη διαφορά με τον Παναθηναϊκό”.

Νίκος Καραγεωργίου: “Δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Δεχθήκαμε τα δύο γκολ σε στιγμές που δεν είχαμε συγκέντρωση στο παιχνίδι μας και ο Ολυμπιακός άξιζε τη νίκη. Εμείς δεν είμαστε συνηθισμένοι και προετοιμασμένοι να δίνουμε 3 παιχνίδια την εβδομάδα. Ο Κουτσιανικούλης είναι ένας νέος παίκτης και έχει να μάθει πολλά ακόμα. Άλλωστε φέτος ήταν η πρώτη του επίσημη προετοιμασία ως επαγγελματίας. Έχει δρόμο ακόμα, του λείπουν πράγματα αλλά έχει και πολύ καλά στοιχεία. Θέλω να τον προστατεύσω και θα του κάνουμε ζημιά αν συνεχίσουμε να μιλάμε αποκλειστικά γι’ αυτόν. Είναι ένας απαραίτητος παίκτης για την ομάδα, ένα νέο παιδί και θέλω να τον προστατεύσω. Σήμερα δεν τον έβαλα βασικό γιατί έχει δώσει πολλά συνεχόμενα παιχνίδια και είχε ένα πρόβλημα με τραυματισμό πριν λίγο καιρό και ήθελα να τον προστατεύσω”.

Τάσος Πάντος: “Είναι μια σημαντική νίκη τόσο για να παραμείνουμε στην πρώτη θέση όσο και για την ψυχολογία της ομάδας. Τώρα πρέπει να προετοιμαστούμε για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό για να μπούμε στο ΟΑΚΑ και να πάρουμε την νίκη. Πρέπει να κρατήσουμε θετικά στοιχεία που έχουμε στο γήπεδο μας να τα βγάζουμε και εκτός αλλά χρειάζεται υπομονή”.