Με θετικό αποτέλεσμα έφυγε από τη Νέα Σμύρνη ο Εργοτέλης, καθώς με τέρμα του Σίλβα Τζούνιορ στις καθυστερήσεις απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Super League.

O «ιστορικός» προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του Σίτι Ριέρα στο 11’, ωστόσο η ομάδα του Καραγεωργίου με τέρμα του νεοεισελθόντος, Φραγκουλάκη, στο 52΄ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 72΄ ο Κουμορτζί έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης, όμως στις καθυστερήσεις, όπως προαναφέραμε, ο αρχηγός του Εργοτέλη με γκολ στο 90’ χάρισε στην ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο αγώνας

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και ευτύχησε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, όταν στο 11ο λεπτό ο Σίτο Ριέρα επιχείρησε να «κρεμάσει» τον Πίρσον με το που πέρασε τη σέντρα και τα κατάφερε.

Αμέσως οι «κυανέρυθροι» άρχισαν να παίζουν πιο ελεύθερα σε αντίθεση με τον Εργοτέλη οι παίκτες του οποίου ακόμη έψαχναν τα πατήματά τους στο γήπεδο.

Η καλύτερη στιγμή για τον Εργοτέλη ήταν στο 45ο λεπτό όταν ο Μπούντιμιρ σέντραρε από δεξιά αλλά ο Σίλβα Τζούνιορ που βρέθηκε σε θέση βολής δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και το πλασέ του πήγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραγεωργίου ανακάτεψε την τράπουλα και του βγήκε αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Φραγκουλάκη στο 51΄ και ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, σούταρε έξω από την περιοχή και έκανε το 1-1 για την κρητική ομάδα.

Ο Πανιώνιος όμως στάθηκε τυχερός και στο 72΄ μετά από «μάχες» στο κέντρο του γηπέδου η μπάλα έφτασε στον Κουμορτζί που πλάσαρε τον Πίρσον και έκανε το 2-1. Ο Εργοτέλης όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με τέρμα του Σίλβα Τζούνιορ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Κίτρινες: Κρκβέλια, Τσότσαλιτς – Γιοβάνοβιτς, Λεάλ, Χίμπλινγκερ

Πανιώνιος (Τ. Λεμονής): Σιδεράκης, Κρκβέλια, Ομο, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης (75΄ Μιλοβάνοβιτς), Κουμορτζί, Σάμαρης, Ριέρα, Εστογιανόφ, Γιόνσον.

Εργοτέλης (Ν. Καραγεωργίου): Πίρσον, Γιοβάνοβιτς, Χίμπλινγκερ, Βίσιο, Κουτσιανικούλης (77΄ Κυριακίδης), Ρομάνο, Μπέτο (51΄ Λεάλ), Σίλβα, Ολίσε (51΄ Φραγκουλάκης), Μπούντιμιρ, Σασιασβίλι.