Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε με 2-0 του Ηρακλή στο «Καυτανζόγλειο», για την 7η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης άνοιξε το σκορ στο 47’ με τον Μπάλαμπαν, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε δέκα λεπτά αργότερα ο Μανιάτης.

Μετά τη σημερινή νίκη του ο «ιστορικός» έφτασε τους οκτώ βαθμούς, προσπερνώντας έτσι τον «γηραιό», που έχει έναν λιγότερο.

Ο Ηρακλής ήταν πιο ορεξάτος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και απείλησε με δυνατά σουτ του Παπαστεργιανού στο 7΄, που πέρασε άουτ και του Ντιέ τρία λεπτά αργότερα, που απέκρουσε ο Μπέλιτς.

Στη συνέχεια ο Πανιώνιος κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο 33’ απώλεσε την πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι με σουτ του Μπάλαμπαν από πλεονεκτική θέση, που όμως δεν βρήκε στόχο.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Επστάιν, ο οποίος  σούταρε μέσα από την περιοχή, ωστόσο ο Μπέλιτς απομάκρυνε με τα πόδια, με αποτέλεσμα το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη με γκολ από τα… αποδυτήρια η ομάδα της Νέας Σμύρνης κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, παγώνοντας το «Καυτανζόγλειο».

Στο 47’ συγκεκριμένα ο Ριέρα  με παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά, τροφοδότησε τον Μπάλαμπαν, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 1-0.

Στη συνεχεία η ομάδα του Όλεγκ Προτάσοφ πέρασε στην αντεπίθεση για να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο ο Μανιάτης έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των γηπεδούχων.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζαβέλλα ο έλληνας οπισθοφύλακας στο 57΄με κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του Ηρακλή έκανε το 2-0 σφραγίζοντας τη νίκη των «κυανέρυθρων».

Έξι λεπτά αργότερα η ομάδα της Νέας Σμύρνης έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος της αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων (σ.σ.: μία για φάουλ στον Λέκι και μία για διαμαρτυρία) και αποβλήθηκε.

Παρά την αριθμητική υπεροχή του όμως, ο «γηραιός» δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, κι έτσι ο Πανιώνιος απέδρασε με το τρίποντο από το «Καυτανζόγλειο».

Κίτρινες: Κατσαμπής, Ιάκομπ – Τζαβέλλας, Ριέρα, Μανιάτης, Κουμορτζί

Κόκκινη: Μανιάτης

Ηρακλής (Ολεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Κατσαμπής, Λέκι, Μάρτος (67΄ Γιάντσης), Γιαννούλης, Παπαστεργιανός, Ντιέ (82΄ Βέλλιος), Βουτσιάς, Επστάιν, Ντίκα (46΄ Κονέ), Ιάκομπ

Πανιώνιος (Εμίλιο Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Ομο, Ριέρα (83΄ Σίμωσης), Μπάλαμπαν (69΄ Σιόβας), Καστελιόνε (90΄+ Σμόγιε), Κουμορτζί, Γουνδουλάκης, Κοντοές, Νικολάου, Τζαβέλλας