Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του φετινού τίτλου έκανε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη, επικρατώντας με 1-0 του τοπικού Αστέρα, για την 26η αγωνιστική της Super League, χάρη σε γκολ του Βύντρα στο 72’.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Βλάχου αγωνιζόταν από το 76’ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής, με δεύτερη κίτρινη, του Φυτανίδη.

ΟΙ «πράσινοι» ήταν πιο κινητικοί από τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά μέχρις εκεί.

Η υπεροχή της ομάδας του Νιόπλια ήταν φλύαρη, με αποτέλεσμα ο πορτιέρο του Αστέρα, Ντέγκρα να μην ανησυχήσει ιδιαίτερα.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, εντείνοντας την πίεσή του για την επίτευξή ενός γκολ, το οποίο «άγγιξε» στο 60’.

Μετά από σέντρα του Λέτο από τα δεξιά, ο Κατσουράνης έπιασε την κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας, ο Ζιλμπέρτο όμως δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή, χάνοντας εκπληκτική ευκαιρία.

Ό,τι δεν μπόρεσε να πετύχει ο Βραζιλιάνος μέσος, το κατάφερε 12 λεπτά αργότερα ο Βύντρα.

Ο αμυντικός του Παναθηναϊκού, μετά το γκολ του επί της Σταντάρ βρήκε ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα με δυνατό σουτ, δίνοντας έτσι το προβάδισμα στους «πράσινους».

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι κι έτσι η ομάδα του Νίκου Νιόπλια απέδρασε με τη νίκη από την Τρίπολη, κάνοντας έτσι ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Μαρσελάο, Μπαρτολίνι, Καρντόσο, Λαδάκης, Καρέρα (64′ Ρόκας, 82′ Ρίος), Τσέζαρεκ, Βίλτσες, Έντερ.

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Σαριέγκι, Καντέ (64′ Νίνης), Σισέ, Λέτο, Σαλπιγγίδης (88′ Μπίερσμιρ), Ζιλμπέρτο, Βύντρα, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σπυρόπουλος (43′ Μαρίνος).