Ένα γκολ έφτανε και… περίσσευε στον Ολυμπιακό, προκειμένου να περάσει νικηφόρα από το Περιστέρι.

Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ, με σκόρερ τον Νταβίντ Φουστέρ στο 32ο λεπτό, επικράτησε το Σάββατο με 1-0 του Ατρομήτου και πέτυχε την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες της στο πρωτάθλημα της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έτσι έφτασαν τους 15 βαθμούς και διατηρήθηκαν μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία, σε απόσταση τριών βαθμών από τον Πανιώνιο.

Ο αγώνας

Η νίκη του Ολυμπιακού στο Περιστέρι μπορεί να χαρακτηριστεί ως… επαγγελματική, καθώς οι νταμπλούχοι Ελλάδας, χωρίς να θέλξουν με την απόδοσή τους, πέτυχαν το ζητούμενο, που δεν ήταν άλλο για αυτούς από την κατάκτηση του «τρίποντου».

Η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς, βασιζόμενη στην ταχύτητα του Επστάιν και την τεχνική του Σουμπίνιο, επιχείρησε να αιφνιδιάσει τους Πειραιώτες, ωστόσο η οπισθοφυλακή των φιλοξενούμενων δεν της έδινε… αφορμές για να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Κάρολ.

Στο 22ο λεπτό, ένα μακρινό σουτ του Ιγκλέσιας έφυγε άουτ, ενώ στο 24΄ ο Κάρολ μπλόκαρε την μπάλα στην προβολή του Λαζαρίδη (από κόρνερ του Επστάιν).

Για να φτάσουμε στο 32ο λεπτό, όταν οι παίκτες του Ολυμπιακού, στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή τους στο ματς, ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα, που δεν… αποχωρίστηκαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.

Ύστερα από φάουλ του Χολέμπας, ο Μοντέστο πήρε την πρώτη κεφαλιά, ενώ ο Μήτρογλου και πάλι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, για να έρθει ο Φουστέρ με κοντινό γυριστό να κάνει το 1-0 για τους «ερυθρόλευκους».

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα καλό σουτ του Σκόνδρα (41΄), που πέρασε μόλις άουτ, κι ενώ στο 28΄ ο Ζαρντίμ έκανε αναγκαστική αλλαγή περνώντας τον Γκρέκο στη θέση του Παπάζογλου, που τραυματίστηκε αρκετά σοβαρά στον ώμο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έδωσε χώρο στον Ατρόμητο, που είχε την κατοχή, αλλά δεν μπορούσε να πατήσει στην αντίπαλη περιοχή και να κάνει ευκαιρίες.

Αντίθετα, η ομάδα του Ζαρντίμ ήταν αυτή που απείλησε, φτάνοντας κοντά στο 2-0 στο 75΄, όταν ο Φουστέρ πάσαρε στον Γκρέκο με κεφαλιά, αλλά ο Ιταλός μέσος πλάσαρε άουτ στην έξοδο του Ιτάνζ.

Ο Ολυμπιακός έχασε άλλη μια καλή ευκαιρία στο 77΄, όταν ο Μασάντο μπήκε στην περιοχή του Ατρόμητου, ελευθερώθηκε, αλλά σούταρε άστοχα.

Στα εναπομείναντα λεπτά, οι παίκτες του Ζαρντίμ κατάφεραν να υπερασπιστούν το υπέρ τους σκορ και, με το τελευταίο σφύριγμα του Ανδρέα Παππά, η προσοχή τους στράφηκε στο ματς της ερχόμενης Τετάρτης με την Άρσεναλ στο «Εμιρέιτς», για τους ομίλους τους Τσάμπιονς Λιγκ.

Κίτρινες: 45′ Σουμπίνιο, 66′ Ιγκλέσιας, 71′ Σκόνδρας / 63′ Χολέμπας, 89′ Ντιόγκο

Ατρόμητος (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Δημούτσος (77′ Πίτου Γκαρσία), Ιγκλέσιας, Μπρίτο, Σουμπίνιο (60′ Μπέλιτς), Επστάιν, Κούτσι (57′ Καραμάνος).

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Κάρολ, Παπάζογλου (28′ Γκρέκο), Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Μοδέστο (78′ Σιόβας), Μανιάτης, Φουστέρ, Ιμπαγάσα, Μασάντο, Μήτρογλου (83′ Ντιόγκο).