Ο Εργοτέλης νίκησε με 3-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Παγκρήτιο», για την 29η αγωνιστικής της Super League, εξασφαλίζοντας την παραμονή του στην κατηγορία.

Παράλληλα έδωσε τη «χαριστική βολή» στην ομάδα των Ιωαννίνων, η οποία μετά τη σημερινή της ήττα αποχαιρέτησε την κατηγορία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής από την ομάδα του Καραγεωργίου ήταν ο Λεάλ Γκονζάλες, ο οποίος σκόραρε δις (στο 37΄ και με πεναλτι στο 57΄), ενώ το τελικό σκορ έγραψε στο 88΄ Φραγκουλάκης. Από τους ηττημένους ο Αρας είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 49΄.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 37΄ όταν ο Λεάλ, μετά από κάθετη πάσα του Μπούντιμιρ, «βρήκε δίχτυα», ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Κρήτες απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Ζαφειρόπουλου. Στο β΄ ημίχρονο, πάντως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, όταν στο 49΄ ο Αράς επιχείρησε σέντρα-σουτ από δεξιά, ο Δασκαλάκης βρισκόταν σε λάθος θέση και είδε την μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του.

Ωστόσο, η «απάντηση» από πλευράς Εργοτέλη δεν άργησε να έρθει… Στο 57ο λεπτό ο Λεάλ μπήκε από αριστερά στην περιοχή του ΠΑΣ, προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Στάθη, ο οποίος βρήκε την μπάλα με το χέρι, και ο διαιτητής Σταθόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ουρουγουανός δεν άφησε την ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και διαμόρφωσε το 2-1, ενώ 2 λεπτά πριν από τη λήξη ο Φραγκουλάκης «κλείδωσε» τη νίκη, όταν μετά από πάσα του Βερπακόφσκις «έγραψε» το τελικό 3-1.