Με λυτρωτή τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, ο οποίος σκόραρε στις καθυστερήσεις του αγώνα η Εθνική ομάδα των Ελπίδων επικράτησε με 2-1 της Πορτογαλίας στην Τρίπολη, κάνοντας έτσι ακόμη ένα σημαντικό βήμα για την πρόκρισή της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2011, που θα διεξαχθεί στη Δανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 3’ κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Ο Βασίλης Κουτσιανικούλης μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια από δεξιά, ξεπέρασε και τον τελευταίο αμυντικό των Ιβήρων και με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα και στο 14’ απώλεσε σημαντική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν στο σουτ του Δημούτσου, η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Βεντούρα.

Στην επανάληψη παρά την υπέροχή της η ομάδα μας δεν κατάφερε να πετύχει ένα γρήγορο δεύτερο γκολ, που θα «σφράγιζε» τη νίκη της.

Έτσι στο 83’ οι Ίβηρες με κεφαλιά του Βίτορ, μετά από κόρνερ κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι ξανά στα ίσα, παγώνοντας τις εξέδρες της Τρίπολης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Στο 90’ ο Κυριάκος Παπαδόπουλος με κεφάλια έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σοϊλέδη έκανε το 2-1, χαρίζοντας το πολύτιμο τρίποντο στην ομάδα μας.

Μετά τη σημερινή του επιτυχία η ομάδα του Νίκου Νιόπλια έμεινε στην πρώτη θέση του ένατου ομίλου με 10 βαθμούς, έχοντας ωστόσο ένα ματς περισσότερο από την Αγγλία.

Ελλάδα: Μπαμπανιώτης, Αργυρίου, Μπουκουβάλας, Παπαδόπουλος Κ., Σιόβας, Παπαδόπουλος Γ. (82΄ Σιάκκας), Κουτσιανικούλης, Ριζογιάννης, Μήτρογλου, Δημούτσος (56΄Ταχτσίδης), Ιωαννίδης (64΄ Σοϊλέδης).

Πορτογαλία: Βεντούρα, Ρούμπεν Λίμα (67΄ Ιαζάλδε), Ντανιέλ Καρίτσο, Μιγκέλ Βίτορ, Αντιέν Σίλβα, Καντέιας (61΄ Ζοάο Αουρέλιο), Κάστρο, Ραμπιόλα, Περεϊρίνια, Αντρέ Σάντος (46΄Ρούι Πέδρο), Ούκρα.

Δείτε το νικητήριο γκολ του Κ. Παπαδόπουλου

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Νίκος Νιόπλιας: «Πετύχαμε μια πολύ σπουδαία νίκη, παρά το γεγονός ότι οι παίκτες μας δεν είχαν παιχνίδια στα πόδια τους από τους συλλόγους. Δεν είχαμε τον ρυθμό των Πορτογάλων στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό οφείλεται στην αγωνιστική απραξία των παιδιών.

«Είδατε και μόνοι σας. Ο Ταχτσίδης αγωνίζεται δέκα λεπτά στην ομάδα του, ο Δημούτσος καθόλου, ο Γιάννης Παπαδόπουλος επίσης δεν παίζει. Είναι λογικό τα παιδιά να κουραστούν όσο περνούσε ο χρόνος, γι’ αυτό κιόλας χάσαμε τη μάχη του κέντρου στο τέλος. Πριν το γκολ της Πορτογαλίας, δεινοπαθήσαμε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και αυτό γιατί τα παιδιά δεν παίζουν στους συλλόγους τους. Κάποτε αυτό πρέπει να αλλάξει επιτέλους. Ο Παπασταθόπουλος πήγε στη Τζένοα και τον εμπιστεύονταν από την αρχή. Το σχέδιο μας ήταν να κρατήσουμε λίγο την μπάλα και αν μπορούσαμε να «χτυπήσουμε» σε κάποια αντεπίθεση με τον Σοϊλέδη ή τον Κουτσιανικούλη που είναι γρήγοροι, αλλά δεν μπορέσαμε λόγω κούρασης και αυτό είναι λογικό».

Για τους Νίνη, Πλιάτσικα, Παπασταθόπουλο που έχουν ενσωματωθεί στην αποστολή της Εθνικής Ανδρών. «Αν ο Ρεχάγκελ δεν τους υπολογίζει και δεν τους εμπιστεύεται, καλό θα είναι να αφήσει τα παιδιά να ενσωματωθούν μαζί μας την Τρίτη γιατί εμάς σίγουρα μπορούν να μας βοηθήσουν».