Η Εθνικής Ελλάδας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Η «επίσημη αγαπημένη» συνέτριψε 79-51 τη Σουηδία και έδειξε πως δεν θεωρείται τυχαία διεκδικήτρια του τίτλου από τη Fiba Europe. Ο Αντρέα Τρινκιέρι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Επόμενος αντίπαλος θα είναι την Πέμπτη (22:00, ΑΝΤ-1) η Ρωσία.

Πολύ νωθρό ξεκίνημα έκαναν οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι. Τα πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και τα 3 στα 4 τρίποντα των Σουηδών με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ επέτρεψαν στους Σκανδιναβούς να πάρουν προβάδισμα 6-0 αρχικά και 11-6 στην συνέχεια. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο η Ελλάδα βελτιώθηκε και με σερί 11-0 και δύο τρίποντα από τους Σπανούλη και Περπέρογλου πήρε προβάδισμα 15-11, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 15-13.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα πάτησε… γκάζι και έδειξε στη Σουηδία ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Με επιμέρους σκορ 19-2, που είχε ξεκινήσει από το πρώτο δεκάλεπτο, η διαφορά ανέβηκε αρχικά σε διψήφιο αριθμό πόντων (23-13). Εντυπωσιακός ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης που κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και διαμόρφωσε το 25-13, φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους. Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο με την «επίσημη αγαπημένη» να προηγείται με την πιο μεγάλη διαφορά, 39-21 (+18). Να σημειωθεί ότι ο Αντρέα Τρινκιέρι διαμαρτύρονταν στους διεθνείς για τις πολλές άστοχες ελεύθερες βολές.

Στο τρίτο μέρος του αγώνα οι παίκτες του Τρινκιέρι κυριάρχησαν ολοκληρωτικά και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι. Με πολύ σφικτή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση, με πλουραλισμό στο σκοράρισμα η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 20 πόντους. Στο 30’ το σκορ έδειχνε Ελλάδα 59, Σουηδία 35.

Στον επίλογο ο Αντρέα Τρινκιέρι επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες. Ντεμπούτο έκανε ο Βασίλης Καββαδάς, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 79-51. Το σκορ έφτασε ακόμα και στο +35 για την Ελλάδα (79-44)!

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 21-39, 35-59, 51-79.

Σουηδία (Μπραντ Ντιν): Χάκανσον 3 (1), Σκέλντεμπραντ 5 (1), Κιέλμπομ 2, Πίτα 7 (1), Α. Γκάντεφορς 3 (1), Τ. Μασάμπα, Γκραντ 2, Γέρεμπκο 8, Μ. Μασάμπα 2, Ρας, Τέιλορ 16 (3), Β. Γκάντεφορς 3.