Το πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της, «επέστρεψε» απ’ το 2-0, ισοφαρίζοντας σε 2-2 λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά στο τέλος η Εθνική Ελπίδων ηττήθηκε απ’ την Κροατία με 3-2 στην Κοπρίβνιτσα, στη 10η και τελευταία αγωνιστική της προκριματικής φάσης του EURO U19, έμεινε στην 3η θέση του 7ου ομίλου κι αποκλείστηκε απ’ την τελική φάση, με τους δεύτερους Κροάτες να παίρνουν το «εισιτήριο» για τα playoffs.

Η Ελλάδα μπήκε πολύ καλά στον «τελικό» της 2ης θέσης και μόλις στο 7ο λεπτό είχε μία πολύ καλή ευκαιρία, όμως ο Τσάβλινα απέκρουσε το πολύ καλό σουτ του Μουζακίτη μέσα απ’ την περιοχή. Κόντρα στη ροή του ματς οι Κροάτες πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Κατσαβέντα έπειτα από ασίστ του Μπέλιο, ενώ στο 34’ ο τελευταίος έκανε το 2-0 έπειτα από ασίστ του «δαιμόνιου» Φράνιο Ιβάνοβιτς.

Οι παίκτες της Εθνικής ομάδας έβγαλαν, ωστόσο, «χαρακτήρα» και κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να φέρουν το ματς στα ίσα, πριν πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο. Στο 45’+3’ ο Κωστούλας με άπιαστη κεφαλιά από σέντρα του Μουζακίτη μείωσε σε 2-1, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μπακούλας από ασίστ του Κουρφαλίδη, ισοφάρισε σε 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία τεράστια ευκαιρία του Κούτσια στο 49’, ο οποίος μπήκε «σφήνα» στην «καρδιά» της κροατικής άμυνας έπειτα από λάθος των στόπερ των γηπεδούχων, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσάβλινα.

Οι Κροάτες πίεσαν στη συνέχεια έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Ιβάνοβιτς, η Ελλάδα «απάντησε» με άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες με τον Κούτσια, όμως στο 76’ ήρθε το τρίτο γκολ των γηπεδούχων για να τους ξαναδώσει το προβάδισμα.

Από κόρνερ του Ζβονάρεκ, ο Βούσκοβιτς σηκώθηκε ψηλότερα απ’ όλους και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-2 για την «Χρβάτσκα». Στο 89’ ο Κούτσιας είχε την τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα, όμως το σουτ που επιχείρησε απ’ το ύψος της περιοχής βρήκε σε ετοιμότητα του Τσάβλινα που μπλόκαρε σταθερά.

Διαιτητής: Σάντι Πούτρος (Δανία)

Κίτρινες: 41’ Σόλντο, 53’ Μπέλτσαρ, 88’ Ζβονάρεκ – 23’ Κωστής, 65’ Μπακούλας, 84’ Ζουγλής, 90’+3’ Κωστουλας

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίβιτσα Όλιτς): Τσάβλινια, Βάλιντσιτς, Βούσκοβιτς, Πρπιτς (45’+1’ Μπάρζιτς), Χργκόβιτς, Κατσαβέντα (64’ Τσρνατς), Μπέλτσαρ (46’ Τσβιγιάνοβιτς), Σόλντο, Βίντοβιτς (64’ Ζβονάρεκ), Ιβάνοβιτς (78’ Πάβιτς), Μπέλιο.

ΕΛΛΑΔΑ (Γιάννης Ταουσιάνης): Μπαλωμένος, Αποστολόπουλος (78’ Κίτσος), Κωστής (55’ Καλογερόπουλος), Κωνσταντόπουλος, Κουτσογούλας, Κουρφαλίδης (84’ Μεταξάς), Μουζακίτης, Μπακούλας (78’ Τζίμας), Νιάρχος (55’ Ζούγλης), Κούτσιας, Κωστούλας.