Δεύτερη ήττα γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης των ανδρών, στο διεθνές τουρνουά «Sardinia Cup», που διεξάγεται στο Αλγκέρο της Ιταλίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε 8-7 από την Κροατία, σε ένα ματς στο οποίο ο Θοδωρής Βλάχος δεν χρησιμοποίησε τον Άγγελο Βλαχόπουλο, καθώς και τους Γιώργο Δερβίση και Αριστείδη Χαλυβόπουλο.

Οι πρωταθλητές κόσμου αγωνίστηκαν χωρίς τον βασικό τους τερματοφύλακα και μέχρι πρότινος παίκτη του Ολυμπιακού, Μάρκο Μπίγιατς, αλλά ο έμπειρος Τόνι Πόπαντιτς ήταν εξαιρετικός και κράτησε απαραβίαστη την εστία του για 12 λεπτά.

Με τρία γκολ στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου, η Κροατία πήρε σημαντικό προβάδισμα (3-0), όμως στη συνέχεια ήταν η σειρά της ελληνικής άμυνας να ανέβει και του Μάνου Ζερδεβά να… κατεβάσει ρολά. Ο Δημήτρης Νικολαΐδης έσπασε το ρόδι για την εθνική, που κατάφερε να φέρει το ματς σε ισορροπία (3-3), στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου, με τέρμα του Γενηδουνιά.

Ο Νικολαΐδης με ένα πολύ δύσκολο τελείωμα από τα 2μ. έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, αλλά ο Μάρινιτς Κράγκιτς με πέναλτι έδωσε λύση στην Κροατία μετά από σχεδόν 15 «άγονα» λεπτά (4-4). Η εθνική προηγήθηκε άλλες δύο φορές, αλλά οι «χρβάτσκι» είχαν κάθε φορά την απάντηση και, με δύο διαδοχικά γκολ του Λάζιτς στο τελευταίο δίλεπτο, πήραν κεφάλι με 8-6. Ο Σκουμπάκης μείωσε, αλλά η εθνική ομάδα δεν κατάφερε να βρει γκολ στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, παρότι προωθήθηκε και ο Ζερδεβάς.

Η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά το Σάββατο (6/7, 19:45), με αντίπαλο την Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 0-3, 2-0, 3-1, 2-4

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 2, Γκιουβέτσης, Φουντούλης, Παπαναστασίου 1, Γκίλλας, Αργυρόπουλος 1, Αλαφραγκής, Παπανικολάου, Νικολαΐδης 2, Καλογερόπουλος, Τζωρτζάτος.

Κροατία (Ιβιτσα Τούτσακ): Πόπαντιτς, Μπούριτς 1, Κρζιτς, Λόντσαρ, Γιόκοβιτς 1, Μπούκιτς 1, Λάζιτς 2, Ζούβελα, Μάρινιτς Κράγκιτς 3, Κράπιτς, Μπούτιτς, Χάρκοφ, Άνιτς.