Δεκαέξι χρόνια μετά το Πεκίνο, η εθνική μπάσκετ των ανδρών επιστρέφει σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί για το μοναδικό εισιτήριο μέσω του Προολυμπιακού Τουρνουά του Πειραιά που οδηγούσε στο Παρίσι… ή πιο σωστά στη Λιλ, όπου θα διεξαχθεί το Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ.

Η αμυντική της προσήλωση και αποτελεσματικότητα, χάρισε στην εθνική τη νίκη, στον τελικό με την Κροατία με 80-69, σε μια βραδιά που η «Χρβάτσκα» είχε τα κορμιά για να μαρκάρει πιο αποτελεσματικά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Πρώτα με τα τρίποντα του σέντερ της Ελλάδας Γιώργου Παπαγιάννη (4/5 στο ημίχρονο και 5/8 στο σύνολο) και τον Βασίλη Τολιόπουλο να βγάζει ενέργεια και να βάζει πόντους, και στην 3η περίοδο με τον Νικ Καλάθη (14π., 11 ασ.) να βρίσκει το χέρι του η εθνική προηγήθηκε με +13 (53-66) στο 30ό λεπτό. Και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ευστοχεί σε τρίποντο στο τέλος για να φθάσει τους 23 πόντους (και 8 ριμπάουντ), το τέσσερα στα τέσσερα στο ΣΕΦ ήταν γεγονός… μαζί και η πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Από την Κροατία, double double σημείωσε ο σέντερ των Λος Αντζελες Κλίπερς με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ο Μάριο Χεζόνια και ο Μάριο Ντρέζνιακ πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ 14 πόντους είχε ο Ντάριο Σάριτς που μάζεψε και 12 ριμπάουντ.

Στον Α΄ όμιλο του Ολυμπιακού Τουρνουά τοποθετείται η εθνική Ελλάδας σύμφωνα με την κλήρωση. Πρώτος αντίπαλός της στη Λιλ θα είναι ο Καναδάς στις 27 Ιουλίου. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στις 30 Ιουλίου, ενώ για την τελευταία αγωνιστική, στις 2 Αυγούστου, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία.

Ο τελικός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ με περισσότερους από τέσσερις πόντους. Ο Χεζόνια άνοιξε το σκορ και ο Παπαγιάννης απάντησε με τρίποντο, ενώ ακολούθησαν πόντοι από τους Σάριτς και Παπαγιάννη με την Εθνική να προηγείται 5-4. Ο Ζούμπατς με μια βολή και ακόμα δύο πόντους και ο Αντετοκούνμπο έφεραν το ματς στο ισόπαλο 7-7, ενώ στη συνέχεια ο Γιάννης και ο Ματέο Ντρέζνιακ αντάλλαξαν πόντους για το 9-9.

Ο Καλάθης στη συνέχεια ευστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Χεζόνια με τέσσερις πόντους και ο Σμιθ με ακόμα δύο ολοκλήρωσαν ένα σερί 6-0 των Κροατών που προηγήθηκαν 15-12. Ο Μήτογλου μείωσε σε 15-14, ενώ ο Σάριτς πέτυχε τρίποντο για το 18-14. Με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Παπαγιάννης, ο οποίος με νέο δικό του καλάθι έφερε την Ελλάδα στο +1 (19-18). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο και φάουλ του Λαρεντζάκη, που έχασε τη βολή και τρεις πόντους του Χεζόνια για το 22-22.

Στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου η Ελλάδα βρήκε πέντε πόντους από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με την Κροατία να απαντάει με τους Σμιθ και Ζούμπατς ισοφαρίζοντας σε 27-27. Ο Τολιόπουλος με εύστοχο σουτ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην «επίσημη αγαπημένη», με τον Ντάριο Ντρέζνιακ να ισοφαρίζει σε 29-29. Ο Παπαγιάννης με το τρίτο εύστοχο τρίποντο του, ο Τολιόπουλος με δικό του τρίποντο και ο Ουόκαπ με καλάθι συμπλήρωσαν ένα σερί 8-0 για την Εθνική και έφεραν την Ελλάδα στο +8 (37-29).

Ο Ματέο Ντρέζνιακ με τρίποντο και φάουλ μείωσε στους 4, ενώ ο Παπαγιάννης με 4/5 τρίποντα έγραψε το 40-33. Ο Ζούμπατς με καλάθι και φάουλ απέναντι στον Γιάννη και ο Ματέο Ντρέζνιακ έφεραν πάλι τους Κροάτες σε απόσταση αναπνοής (40-39).  Ο Γιάννης σκόραρε από τα έξι μέτρα και ο Παπανικολάου στο τέλος του ημιχρόνου δίνοντας προβάδισμα 6 πόντων στην Ελλάδα στο πρώτο μισό (45-39).

Ο Ουόκαπ και ο Σάριτς ξεκίνησαν το σκοράρισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (47-41), με τον Καλάθη να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων για το 50-41 υπέρ της Ελλάδας. Ο Ζούμπατς πέτυχε ακόμα δύο πόντους με τον Παπανικολάου να ολοκληρώνει αιφνιδιασμό. Οι Κροάτες με τους Σάριτς και Ματέο Ντρέζνιακ επέστρεψαν πάλι στο -4 (52-48), όμως ο Καλάθης που έμεινε χωρίς άμυνα πέτυχε σουτ για τρεις πόντους. Ο Ζούμπατς σκόραρε εκ νέου με δύο βολές κερδίζοντας ακόμα ένα φάουλ από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ενώ ο Καλάθης με μία βολή και δύο εύστοχα σουτ στη συνέχεια έφερε την Ελλάδα σε διψήφια διαφορά +10 (60-50).

Το σερί της Ελλάδας ανέβηκε με πόντους του Παπανικολάου για του Αντετοκούνμπο (64-50), με τους Κροάτες να σκοράρουν τρεις με τον Ζούμπατς και μία βολή του Ματέο Ντρέζνιακ. Το σκορ στο 30’ ήταν 66-53 υπέρ της Ελλάδας μετά την μία βολή της τεχνικής ποινή που δέχθηκε ο Ζούμπατς και έβαλε ο Παπανικολάου και την ακόμα μία του Αντετοκούνμπο.

Το επιμέρους σκορ 9-6 της Κροατίας στις αρχές της 4ης περιόδου… απλώς δεν άφησε τη διαφορά να ξεφύγει περισσότερο από τους 10 πόντους (62-72), για να ευστοχήσει σε τρίποντο ο Γιώργος Παπαγιάννης (62-75) φτάνοντας τα 5/8! Ο Μάριο Χεζόνια που είχε «κολλήσει» στους 10 πόντους της 1ης περιόδου πέτυχε ένα τρίποντο (65-75).

Ο Παπαγιάννης συνέχισε να κάνει απίστευτη δουλειά στη ρακέτα και όταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κέρδισε το φάουλ από τον επίσης NBAερ Ίβιτσα Ζούμπατς και έβαλε τις βολές, το 65-77 ήταν μη αναστρέψιμο, στα 1:09΄΄ που απέμεναν. Γι’ αυτό και ο Σπανούλης τράβηξε στον πάγκο του Greek Freak, με τον Καλαϊτζάκη να περνά στο παρκέ… όχι όμως για πολύ. Ο Σπανούλης, μετά το 67-77, από τον Ζούμπατς επανέφερε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που… ευστόχησε σε τρίποντο (67-80), στα 33 δεύτερα. Ο Μάριο Χεζόνια με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 69-80.

Μετά το τέλος του αγώνα και την πρόκριση ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξέσπασε σε κλάματα!

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80.

Κροατία (Γιόζιπ Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4 (1), Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (1), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ντ. Ντρέζνιακ 2, Νάκιτς, Σάριτς 14 (2), Ζούμπατς 19 (6), Μπράνκοβιτς.

Ελλάδα (Βασίλης Σπανούλης): Ουόκαπ 6 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (7/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2.